Redakcja Polska

Szwecja wzmacnia ochronę infrastruktury krytycznej na Bałtyku. "To sygnał dla Rosji"

29.11.2023 09:43
Minister obrony Szwecji Pal Jonson poinformował we wtorek o wzmocnieniu ochrony krytycznej infrastruktury na Bałtyku. - To sygnał dla Rosji - podkreślił.
Morze Bałtyckie
Morze BałtyckieShutterstock

Dowodzoną przez Wielką Brytanię współpracę obronną JEF tworzą kraje nordyckie, bałtyckie oraz Holandia. We wtorek odbyła się wideokonferencja ministrów obrony tych państw. - Infrastruktura krytyczna na Morzu Bałtyckim będzie patrolowana od grudnia przez 20 okrętów wojennych Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF) - poinformował we wtorek minister obrony Szwecji Pal Jonson.

Szwecja w ramach uruchomionych po raz pierwszy przez JEF wspólnych działań wyśle na Morze Bałtyckie dwie korwety rakietowe typu Visby. Według szwedzkiego ministra obrony "jest to sygnał dla Rosji, mający znaczenie odstraszające oraz stabilizujące". - Decyzja (o wysłaniu okrętów) została podjęta w porozumieniu z NATO - podkreślił Jonson.

W Visby na wyspie Gotlandia w połowie października szefowie rządów państw tworzących JEF zadeklarowali chęć zwiększenia ochrony strategicznej infrastruktury na Morzu Bałtyckim, zwłaszcza podwodnych rurociągów oraz kabli.

We wrześniu 2022 roku doszło do sabotażu, w wyniku podwodnej eksplozji uszkodzone zostały nitki gazociągu Nord Stream. W październiku tego roku zniszczony został gazociąg łączący Estonię z Finlandią, a także podwodne kable teleinformatyczne.


PAP/dad

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego

28.11.2023 15:58
Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego - poinformowała minister spraw wewnętrznych tego kraju Mari Rantanen. Do zamknięcia granicy dojdzie w nocy ze środy na czwartek. Taki stan ma się utrzymać co najmniej do 13 grudnia ze względu na masową falę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od wschodu. 

Zakończyła się modernizacja polskiego obserwatorium astrofizycznego w Chile

28.11.2023 16:27
Zakończyła się modernizacja polskiego obserwatorium astrofizycznego Cerro Murphy w Chile. Stałą obserwację prowadzi tam pięć nowoczesnych teleskopów, które badają najdalsze granice kosmosu i szukają odpowiedzi na pytanie o tempo rozszerzania się wszechświata.

Niemcy: były szef MSZ Heiko Maas prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich

28.11.2023 17:30
Były minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zostanie prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Za miesiąc zastąpi na tym stanowisku Ritę Süssmuth. Polityk SPD podkreślił, że dobre relacje z Polską są "fundamentem pokoju w Europie"