Redakcja Polska

Rosja wykorzystuje nagrania typu deepfake, uczestnicząc w kampanii dezinformacyjnej Kremla

05.04.2024 08:00
Niedawne nagranie przypisujące Ukrainie winę za zamach terrorystyczny pod Moskwą był tylko jednym z działań dezinformacyjnych, które miały obarczyć Kijów odpowiedzialnością.
Audio
  • Andrzej Kozłowski o potencjale nagrań deepfake w dezinformacji. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Dezinformacja nową bronią
Dezinformacja nową broniąCasimiro PT/Shutterstock

W minionych dniach w rosyjskich mediach wyemitowano materiał wideo, w którym z wypowiedzi Ołeksija Daniłowa, pełniącego w tym czasie funkcję sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wynikało, że Ukraina była zaangażowana w atak terrorystyczny w podmoskiewskim Crocus City Hall. Eksperci i analitycy szybko zaklasyfikowali jednak emitowane nagranie jako deepfake - cyfrową mistyfikację, spreparowaną w celach dezinformacyjnych.

Jak mówi Anrzej Kozłowski z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspert z zakresu dezinformacji i cyberbezpieczeństwa - ten deepfake wpisywał się w aktualną kampanię dezinformacyjną Rosji. Spore znaczenie miało tu jednak 'rozbrojenie' tej dezinformacji jeszcze przed publikacją, gdy szybko pojawiły się komentarze, że Moskwa będzie chciała obarczyć Kijów odpowiedzialności.

Ekspert zwraca uwagę na możliwości tej nowej i bardzo elastycznej technologii, która wraz z rosnącym potencjałem sztucznej inteligencji będzie coraz bardziej dopracowana, a celem jej wykorzystania mogą być w kolejnych miesiącach także państwa Zachodu, przy okazji odbywających się w nich wyborów.

Z Andrzejem Kozłowskim z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertem z zakresu dezinformacji i cyberbezpieczeństwa, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Szefowie dyplomacji państw V4 rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i relacjach z Rosją

21.03.2024 16:34
Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej są zgodni co do potrzeby utrzymania kanałów komunikacji z Rosją, ale nie wszyscy byliby gotowi spotkać się z Siergiejem Ławrowem. Niedawno z objętym unijnymi sankcjami przedstawicielem Kremla rozmawiali szefowie słowackiej i węgierskiej dyplomacji. Polski minister Radosław Sikorski taką możliwość odrzuca.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych - instytucja poświęcona współpracy biznesu i kultury

27.03.2024 08:30
Nowa państwowa instytucja, funkcjonująca od dwóch lat w Warszawie, skupia się na wspieraniu branży gier wideo, szeroko rozumianego projektowania oraz rynku sztuki.

Rosja posługuje się nagraniami deepfake dla dyskredytowania ukraińskiej administracji

27.03.2024 13:42
W ostatnich dniach w rosyjskich mediach pojawiło się sfabrykowane nagranie, w którym Ołeksij Daniłow, pełniący wtedy funkcję sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, przypisywał swojemu państwu zaangażowanie w atak terrorystyczny pod Moskwą.