Redakcja Polska

Szefowie dyplomacji państw V4 rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i relacjach z Rosją

21.03.2024 16:34
Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej są zgodni co do potrzeby utrzymania kanałów komunikacji z Rosją, ale nie wszyscy byliby gotowi spotkać się z Siergiejem Ławrowem. Niedawno z objętym unijnymi sankcjami przedstawicielem Kremla rozmawiali szefowie słowackiej i węgierskiej dyplomacji. Polski minister Radosław Sikorski taką możliwość odrzuca.
Audio
  • Polski szef dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem, a także wziął udział w szczycie ministrów spraw zagranicznych grupy V4. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (L), minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipavsky (2L), minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto (2P) oraz minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Juraj Blanar (P) podczas spotkania szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (L), minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipavsky (2L), minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto (2P) oraz minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Juraj Blanar (P) podczas spotkania szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej w PradzePAP/Albert Zawada

"W dyplomacji nie można spotykać się tylko z tymi, z którymi się zgadzamy" - zauważył Radosław Sikorski, wspominając swoje spotkania z przedstawicielami Korei Północnej i birmańskiej junty.

"W przeszłości też spotkałem się z Ławrowem, ale wówczas Rosja wysłała do Europy tylko szwadrony śmierci, zabijając detalicznie. Teraz zabija hurtowo, dlatego nie planuję żadnych spotkań" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanár powiedział, że jednym z tematów rozmowy z jego rosyjskim odpowiednikiem były dostawy surowców z Rosji, od których Słowacja jest uzależniona. Nazwał to pragmatyczną troską o interes narodowy.

"Nie jesteśmy adwokatami Rosji, ale ostatecznie co z nią zamierzamy zrobić, kiedy wszystko się skończy? Stworzymy nową żelazną kurtynę? Musimy o tym dyskutować" - stwierdził w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia.

Szef węgierskiego MSZ Péter Szijjártó zauważył, że unijne sankcje uniemożliwiają współpracę z Rosją w niektórych obszarach.

"Ale są też sektory nieobjęte sankcjami, w których na zasadzie pragmatyzmu, tam, gdzie leży to w naszym interesie narodowym, chcemy rozwijać współpracę z Rosją. Robi tak wiele krajów - niektóre niejawnie, a inne otwarcie" - powiedział węgierski minister.

Péter Szijjártó wyraził przekonanie, że zerwanie komunikacji z Rosją oznaczałoby porzucenie nadziei na pokój.

"Tego po prostu nie chcemy. Dlatego według nas utrzymywanie otwartych kanałów komunikacji z Rosją jest przydatne" - odpowiedział, zapytany przez korespondenta Polskiego Radia o standaryzację relacji z Moskwą.

Szef czeskiej dyplomacji powiedział, że jego kraj utrzymuje kanały komunikacji z Rosją.

"Nie dzieje się to jednak na poziomie ministrów" - zaznaczył Jan Lipavský, dodając, że relacje Pragi z Moskwą są w obecnej sytuacji właściwie zamrożone.


IAR/PP

Wielki potencjał współpracy gospodarczej Polski z Afryką

21.03.2024 10:00
Afryka to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych rynków świata. Drugie miejsce pod względem powierzchni i liczby populacji oraz szybko rosnący przyrost naturalny sprawiają, że z roku na rok państwa afrykańskie zyskują na znaczeniu. Obecnie kontynent zamieszkuje ponad 1,2 mld ludzi. Według ONZ do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 2,5 mld.

Energia jądrowa przeciwko zmianom klimatycznym. W Brukseli światowy szczyt z udziałem Polski

21.03.2024 10:07
Musimy budować elektrownie atomowe, jeśli chcemy spowolnić globalne ocieplenie - uważa Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Organizacja zaprosiła do Brukseli przedstawicieli ponad 40 państw, w tym Polski, na pierwszy międzynarodowy szczyt poświęcony rozwojowi energetyki. Przywódcy będą rozmawiali między innymi o tym, jak międzynarodowe organizacje i banki mogą wspierać mniejsze kraje w budowie reaktorów.

Rosyjskie rakiety Iskander i Kindżał spadły na Kijów. Rośnie liczba ofiar

21.03.2024 15:06
Do 13 wzrosła liczba rannych cywilów po ataku rakietowym na Kijów. Rosjanie wystrzelili w kierunku ukraińskiej stolicy kilkadziesiąt różnego rodzaju rakiet dalekiego zasięgu.

"Mogą zaatakować w Europie bez użycia siły". Były doradca Bidena i Trumpa ostrzega przed rosyjskimi hakerami

21.03.2024 15:36
Rosja to światowej klasy ekspert ds. cybernetyki, który z pewnością może zaatakować kluczową infrastrukturę w Europie, nawet bez użycia środków kinetycznych – powiedział Christopher Porter, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydentów USA Joe Bidena i Donalda Trumpa.