Redakcja Polska

Rosja posługuje się nagraniami deepfake dla dyskredytowania ukraińskiej administracji

27.03.2024 13:42
W ostatnich dniach w rosyjskich mediach pojawiło się sfabrykowane nagranie, w którym Ołeksij Daniłow, pełniący wtedy funkcję sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, przypisywał swojemu państwu zaangażowanie w atak terrorystyczny pod Moskwą.
Audio
  • Dr inż. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z NASK o dezinformacyjnym potencjale nagrań deepfake. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
AI wywołuje wiele negatywnych skojarzeń i obaw o rozwój samej technologii
AI wywołuje wiele negatywnych skojarzeń i obaw o rozwój samej technologii Shutterstock/Den Rise

Materiał, mający przekonać, że to Ukraina stoi za atakiem w sali koncertowej pod Moskwą, przedstawiał Ołeksija Daniłowa, w którego usta wmontowano materiał przygotowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Nagranie deepfake wykorzystywało też niedawne wystąpienie Kyryło Budanowa - szefa wywiadu wojskowego Ukrainy. W materiale przedstawionym w rosyjskiej telewizji posłużono się dodatkowo obramowaniem z telewizyjnego studia, mającym sugerować autentyczność nagrania. Analitycy i eksperci szybko wskazali jednak na szereg niedociągnięć technicznych w materiale, wskazujących, że to cyfrowa mistyfikacja.

Deepfake to nowa technologia, umożliwiająca na zamianę twarzy postaci ukazanych w nagraniu wideo, można też z jej wykorzystaniem do materiału wmontowywać spreparowane nagranie dźwiękowe, imitujące autentyczne brzmienie głosu określonej osoby. Do przygotowania cyfrowych imitacji potrzebna jest zaawansowana technika, efekt nie jest doskonały, ale można je przygotować dosyć szybko. Ołeksij Daniłow ostrzegał w minionych tygodniach Zachód przed fake newsami i materiałami dezinformacyjnymi, które z wykorzystaniem sztucznej inteligencji będzie przygotowywał Kreml.

Z dr inż. Eweliną Bartuzi-Trokielewicz z NASK, ekspertką z zakresu sztucznej inteligencji, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zjednoczone Emiraty Arabskie atrakcyjnym partnerem dla polskiej branży IT

18.03.2024 17:21
Polska to dla państw Półwyspu Arabskiego państwo profesjonalnie rozwiniętego sektora IT, a także potencjalny cel inwestycji w branży cyfrowej.

Wkrótce Polska i Niemcy aktywują koalicję zdolności opancerzonych na rzecz wsparcia Ukrainy

19.03.2024 11:46
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał z szefem niemieckiego MON Borisem Pistoriusem o wsparciu dla Ukrainy, europejskim przemyśle obronnym i siłach szybkiego reagowania na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Szefowie dyplomacji państw V4 rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i relacjach z Rosją

21.03.2024 16:34
Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej są zgodni co do potrzeby utrzymania kanałów komunikacji z Rosją, ale nie wszyscy byliby gotowi spotkać się z Siergiejem Ławrowem. Niedawno z objętym unijnymi sankcjami przedstawicielem Kremla rozmawiali szefowie słowackiej i węgierskiej dyplomacji. Polski minister Radosław Sikorski taką możliwość odrzuca.