Redakcja Polska

W rosyjskim ataku całkowicie zniszczona została elektrociepłownia w Trypilu pod Kijowem

11.04.2024 13:30
Rosjanie zniszczyli w ostrzale rakietowym Elektrownię Trypilską - jedną z największych na Ukrainie i najważniejszą dla Kijowa. Zlokalizowana jest 45 kilometrów od ukraińskiej stolicy.
Pożar w elektrociepłowni Trypilska
Pożar w elektrociepłowni TrypilskaŹródło: X/@Nexta_TV

Trypilska Elektrownia w mieście Ukrainka była największym dostawcą prądu dla obwodów kijowskiego, czerkaskiego i żytomierskiego. Miała moc 1800 MW. Zniszczenia dokonane przez rosyjski ostrzał są poważne. Pożar objął m.in. maszynownię elektrowni.

Atak na Trypilską Elektrownię odbył się w ramach zmasowanego uderzenia Rosjan. Ukraińcom w nocy nie udało się strącić 24 z ponad 40 rosyjskich rakiet, w tym hiperdźwiękowych pocisków Kindżał.

Posłuchaj
00:52 12919260_1.mp3 Rosjanie zniszczyli w ostrzale rakietowym Elektrownię Trypilską - jedną z największych na Ukrainie i najważniejszą dla Kijowa. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Jak wyjaśniał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Ilja Jewłasz, obrona przed tymi rakietami jest trudna, bo poruszają się bardzo szybko. Dodał, że aby efektywnie bronić miasta i obiektów infrastruktury przed takimi atakami, niezbędne są specjalne środki - m.in. systemy Patriot.

Ukraińcy bronią się coraz mniej efektywnie

Ukraińskie władze w ostatnim czasie wielokrotnie apelowały do państw zachodu o dodatkowe wyrzutnie Patriot. W najnowszym ataku Ukraińcy strącili mniej niż połowę dalekosiężnych rakiet, którymi Rosjanie w nocy zaatakowali szereg ukraińskich obwodów. 

Efektywność ukraińskiej obrony maleje. W związku z tym Ukraińskie władze apelują do zachodu o przekazanie kolejnych systemów Patriot.

Wśród wystrzelonych przez Rosję rakiet były m.in. Kindżały, oraz Ch-101. Łącznie 42 rakiety. 18 z nich strąciły siły obrony.

24 dalekosiężne rosyjskie pociski uderzały w punkty przesyłu gazu, elektrociepłownie i stacje transformatorowe w obwodach kijowskim, charkowskim, zaporoskim, odeskim i lwowskim. Rakiety atakowały m.in. położony tuż przy granicy z Polską Czerwonograd.

Prezydent Zełenski w reakcji na ostrzały po raz kolejny zaapelował do zachodu o dodatkową pomoc. Jak napisał, do obrony przed rosyjskim terrorem potrzebne są systemy przeciwlotnicze, a nie przedłużające się dyskusje. Według danych ukraińskiego MSZ Ukrainie do zabezpieczenia nieba przed rosyjskimi atakami niezbędnych jest dodatkowych 7 wyrzutni Patriot.


IAR/dad

Kolejne niemieckie Mardery dla Ukrainy. Trafią tam jeszcze w tym roku

10.04.2024 15:41
Dwadzieścia kolejnych Marderów przekażą Niemcy Ukrainie. Firma Rheinmetall poinformowała, że rząd w Berlinie zlecił przygotowanie partii transporterów opancerzonych.

Propaganda Kremla walczy o umysły telewidzów. Szefowa łotewskiej telewizji alarmuje

11.04.2024 10:10
Na Łotwie trwa debata nad przyszłością rosyjskojęzycznych mediów państwowych. Narodowa koncepcja bezpieczeństwa przewiduje ich zamknięcie, ale w kraju pojawiają się apele o utrzymanie redakcji. Byłoby to przekazanie rosyjskojęzycznych odbiorców propagandzie Kremla - alarmuje szefowa Łotewskiej Telewizji Sigita Roke.

Szczyt Trójmorza w Wilnie. Planowane jest spotkanie z udziałem prezydentów Dudy i Zełenskiego

11.04.2024 12:30
Podczas trwającego w Wilnie Szczytu Inicjatywy Trójmorza planowane jest spotkanie z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy - dowiedziało się Polskie Radio. Ma to być rozmowa w szerszym gronie przywódców.