X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prawosławni Białorusini przed cerkwiami święcą wielkanocne pokarmy

18.04.2020 15:38
Prawosławni Białorusini - w tym i Polacy z Białorusi - z zachowaniem środków ostrożności święcą dziś wielkanocne pokarmy. W tym roku u wyznawców Prawosławia Wielkanoc przypada tydzień później niż u katolików.
Audio
  • Prawosławni Białorusini przed cerkwiami święcą wielkanocne pokarmy. Materiał Włodzimierza Paca (IAR_
Prawosławny ksiądz święci pokarmy
Prawosławny ksiądz święci pokarmyPAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Zgodnie z zaleceniami cerkiewnych władz święcenie pokarmów odbywa się na wolnym powietrzu. Najczęściej przed świątyniami ustawione zostały duże stoły na których wierni ustawiają koszyczki z jajami i innymi pokarmami do poświęcenia. Podobna praktyka była stosowana w niektórych parafiach także w poprzednich latach. Jednak w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa wierni ustawiają święconki w pewnej odległości od siebie. Wielu ludzi przychodzi również w maseczkach ochronnych, choć nie jest to obowiązkowe.

Jeden z klasztorów w Mińsku zorganizował dowóz bezpośrednio do domów poświęconych wielkanocnych bab, czyli tradycyjnych "paschalnych kuliczy". Hierarchowie prawosławnej cerkwi zaapelowali do wiernych aby na nabożeństwa wielkanocne pozostali w domach. Jednak cerkwie będą otwarte i będą się w nich odbywać nabożeństwa. Białoruska telewizja, tak jak co roku, będzie je transmitować.


IAR/dad

10. rocznica pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w Polskim Radiu

18.04.2020 14:30
W sobotę 18 kwietnia, w 10. rocznicę uroczystości pogrzebowych tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej Pary Prezydenckiej, na antenach Polskiego Radia usłyszymy m.in. retransmisje przejmujących koncertów, które przed dziesięciu laty stanowiły oprawę uroczystości żałobnych.

Historia martyrologii tysięcy kobiet. Rocznica rozstrzelania 13 Polek w Ravensbrück

18.04.2020 15:30
78 lat temu, 18 kwietnia 1942 roku, Niemcy rozstrzelali w Ravensbrück 13 Polek z transportu lubelskiego. Zginęły w egzekucji przeprowadzonej między bunkrem a murem obozu. Grupa kobiet, w której były młode dziewczyny i harcerki, została przywieziona do Ravensbrück 22 września 1941 roku.

We Lwowie powstanie Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II

18.04.2020 16:15
We Lwowie powstanie Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II. Będą tam organizowane spotkania religijne i wydarzenia edukacyjne. Archidiecezja Lwowska zabiegała o stworzenie ośrodka od 2012 roku.