Redakcja Polska

"Polacy mają gen solidarności". Wielki sukces akcji MSZ Polonia4Neigbours

25.06.2020 12:03
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ oraz Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Polonii z czterech kontynentów, zaangażowanymi w działania pomocowe w ramach akcji MSZ Polonia4Neigbours.
Audio
  • Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ o akcji Polonia4Neigbours [posłuchaj]
  • Dyrektor Iwona Kozłowska z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ o akcji Polonia4Neigbours. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ oraz Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Polonii z czterech kontynentów
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ oraz Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Polonii z czterech kontynentów Foto: Twitter/MSZ

- Dziękuję w imieniu polskiego rządu i polskiej dyplomacji za zaangażowanie i aktywny udział w niesieniu pomocy osobom potrzebującym w walce z pandemią - powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. -Te niezwykle pozytywne działania Polaków za granicą pozwalają budować dobre relacje w lokalnych społecznościach, a przez to umacniać również stosunki bilateralne, jakie Polska rozwija z krajami zamieszkania Polonii - powiedział wiceminister.

- Jest to akcja, która bardzo uaktywniła środowiska polonijne, pokazała, że Polonia to ogromna siła. Siła, świadcząca o tym, że Polacy mają gen solidarności, że są gotowi do niesienia pomocy i współdziałania  - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

W spotkaniu online wzięli udział przedstawiciele polonijnego środowiska lekarskiego, duchowieństwa, organizacji polonijnych oraz osoby prywatne, których zaangażowanie na rzecz niesienia pomocy innym w okresie pandemii było nadzwyczajne i godne uznania. Byli m.in. przedstawiciele Polonii z Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Kazachstanu, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Niemiec, Francji, Malty, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Działania w ramach akcji Polonia4Neigbours obejmowały m.in. organizowanie zbiórek żywności, środków dezynfekujących lub materiałów niezbędnych osobom chorym czy starszym; udzielanie darmowej pomocy psychologicznej, tłumaczeniowej, szkolnej, porad prawnych (w tym infolinie, biuletyny, itp.).

Organizowano wirtualne konferencje na temat działań lekarzy polskich; rozwożono osobom potrzebującym (np. seniorom lub osobom na kwarantannie) leki i produkty pierwszej potrzeby.

Ważna była także pomoc poprzez edukację (np. lekcje i kursy online wykonania środków ochrony jak maseczki i płyny); działania z zakresu kultury (np. wspólne śpiewanie piosenek, nowe wersje znanych utworów, itp.), a także uruchomienie dodatkowych funduszy przez organizacje polonijne na cele związane na nadzwyczajną sytuacją spowodowaną przez pandemię.


- MSZ wyraża podziękowania wszystkim rodakom zaangażowanym w niesienie pomocy na świecie, w ramach akcji Polonia4Neighbours - powiedziała Polskiemu Radiu dla Zagranicy Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ. - Wszystkie placówki dyplomatyczne, konsulaty wspierały Polonię, dając poczucie, że w walce z epidemią nie są sami i mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To na pewno zaowocuje kolejnymi ważnymi  działaniami - dodała inicjatorka akcji Polonia4Neighbours.

Z Iwoną Kozłowską, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, rozmawia Halina Ostas.

Wiceszef MSZ: udział w wyborach jest znakiem zaangażowania Polonii w sprawy krajowe

20.06.2020 14:00
- Ja osobiście zachęcałem Polonię do aktywnego udziału w tych wyborach, bo to jest znakiem zaangażowania Polonii w sprawy krajowe - podkreśla Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ. - Nam zależy na tym, żeby jak najwięcej naszych rodaków w tych wyborach uczestniczyło, żeby jak najwięcej osób oddało swój głos i podkreśliło swoją więź z kraje. Żadne działanie, które podejmuje MSZ, nie ma i nie miało nigdy na celu ograniczania udziału Polonii w wyborach, a wprost przeciwnie - dodał.

Duże zainteresowanie Polonii udziałem w wyborach prezydenckich

23.06.2020 17:16
Swoje głosy w wyborach prezydenckich chce oddać rekordowa ilość naszych rodaków, mieszkających poza Polską – ponad 380 tys. osób.

Prezydent do Polonii: prosimy o wsparcie w ważnych sprawach, byśmy mogli pogłębiać współpracę z USA

24.06.2020 22:59
Podczas spotkania z dziennikarzami poprzedzającego wizytę w Białym Domu prezydent Andrzej Duda pozdrowił Polonię i podziękował jej za "godne reprezentowanie społeczeństwa i narodu w Stanach Zjednoczonych" i za to, że są "lojalnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych".