X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Obchody Dnia Polonii w Rosji: w Moskwie msza święta i życzenia online

02.05.2021 17:19
Polonia w Rosji drugi rok z rzędu obchodzi w warunkach pandemii koronawirusa Dzień Polonii i Polaków za granicą. Obchody, podobnie jak wydarzenia polonijne w ostatnim roku, odbywają się zdalnie. W Moskwie Polacy zgromadzą się na mszy w katedrze katolickiej.
Audio
  • Rosyjska Polonia przygotowała filmowe życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Uczniowie polskiej szkoły przy ambasadzie RP w Moskwie zaprosili do współpracy rówieśników z innych krajów oraz przedstawicieli organizacji polonijnych. Więcej na ten temat przygotował moskiewski korespondent PR Maciej Jastrzębski (IAR)
Chopiec z flagą Polski
Chopiec z flagą PolskiDziurek/Shutterstock

- Ten rok był chyba wyjątkowy dla nas wszystkich. Nie mieliśmy możliwości spotkać się, ale Polonia zawsze - mam nadzieję - odczuwała, że jesteśmy razem - powiedziała polskim dziennikarzom Ewelina Szyszkowa, prezes Domu Polskiego w Moskwie.

Spotkania Domu Polskiego odbywały się przez ostatni rok zdalnie. - Tęsknimy (za spotkaniami). Z drugiej strony, rozumiemy, że mimo że mamy możliwość szczepionek, to nie wszyscy są na to gotowi - tłumaczy szefowa Domu Polskiego. Tak więc, organizacja jeszcze nie decyduje się na spotkania w większym gronie, zwłaszcza z udziałem osób starszych.

Wykłady z literatury polskiej - tylko online

W formie online nadal odbywają się wykłady z literatury polskiej. - Robimy to nie tylko dla naszej Polonii, ale i dla innych organizacji narodowościowych w Moskwie. Zostaliśmy o to poproszeni przez władze miasta - powiedziała Szyszkowa.

Przez ostatni rok Dom Polski starał się w większym stopniu angażować młodzież, bo - jak mówi działaczka - organizacja działa już od 30 lat. Jest więc naturalne - zauważa - że członkowie Polonii, którzy wówczas byli bardzo twórczy i oddani tej idei, teraz już "potrzebują trochę odpoczynku".

Drobne upominki dla seniorów

- Dlatego ściągamy do nas młodych ludzi, którzy "dużo zrobili dla naszych seniorów" - mówi Szyszkowa. - Pod koniec roku zrozumieliśmy, że nie możemy zostawić naszych seniorów bez jakiejś moralnej opieki. Zrobiliśmy dla nich prezenty, swoimi siłami - prezenty świąteczne i prezenty słodkie: cukierki zakupione w Polsce. To dla nich było bardzo cenne - powiedziała działaczka.

Szefowa Domu Polskiego ma nadzieję, że młodzi ludzie okażą się "nie mniej utalentowani" od starszego pokolenia i "będą robić wszystko, by Polonia w Rosji rozwijała się".

Z inicjatywy ogólnorosyjskiej organizacji polonijnej - Kongresu Polaków w Rosji, została sprawowana w niedzielę w Moskwie msza święta w intencji Dnia Polonii i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Polacy mieszkający w stolicy Rosji i Polonia zgromadzili się o godz. 13 czasu lokalnego (w południe w Polsce) w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP.

Życzenia dla innych polskich szkół na świecie

Szkoła Polska przy ambasadzie RP, gdzie uczą się dzieci z rodzin polsko-rosyjskich, polonijnych i z rodzin z Polski tymczasowo mieszkających w Moskwie, z okazji 2 maja bierze udział w akcji składania życzeń dla Polonii. Pozdrowienia i życzenia uczniowie szkoły kierują do innych polskich szkół za granicą - łącznie kilkunastu placówek - i dotrą one do adresatów 2 maja.

- Będą to życzenia z różnych stron świata, często w różnych językach - powiedziała kierownik szkoły Barbara Waliczko. Jak podkreśliła, "Polacy za granicą to siła i wspólnota", ludzie połączeni wspólnymi korzeniami.

Polacy w Petersburgu również świętowali

Z kolei w Petersburgu przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty obok pomnika Adama Mickiewicza i tablicy upamiętniającej biskupa Antoniego Maleckiego. Nasi rodacy mieszkający mieście nad Newą świętowali Dzień Polonii i Polaków za Granicą wspólnie z ambasadorem Krzysztofem Krajewskim i Konsulem Generalnym Grzegorzem Ślubowskim.


Posłuchaj
00:49 11054427_1.mp3 W Petersburgu przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty obok pomnika Adama Mickiewicza i tablicy upamiętniającej biskupa Antoniego Maleckiego. Więcej na ten temat przygotował Maciej Jastrzębski (IAR)


PAP/IAR/dad

Życzenia wielkanocne od pary prezydenckiej dla wiernych Kościołów wschodnich

02.05.2021 13:41
Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny - podkreślił Andrzej Duda.

Rzym: koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja

02.05.2021 16:05
W związku z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rzymie w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale odbył się uroczysty koncert z udziałem litewskiej skrzypaczki Dalii Kuznecovaite i polskiego pianisty Tymoteusza Biesa. Impreza była wspólną inicjatywą ambasad Rzeczypospolitej i Litwy we Włoszech.

Premierzy Polski i Litwy podpisali akt o rozbudowie Domu Kultury Polskiej w Wilnie

02.05.2021 16:25
Premier Mateusz Morawiecki z szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonite wziął udział w ceremonii podpisania aktu erekcyjnego dotyczącego rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W placówce zostanie zbudowane m.in. nowe studio TVP Wilno.