Redakcja Polska

Marcin Przydacz: decyzję o przedłużeniu aresztu dla Andrzeja Poczobuta trzeba potępić z całą stanowczością

26.08.2021 11:23
- Przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla Andrzeja Poczobuta to decyzja, którą należy potępić z całą stanowczością - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wezwał też do uwolnienia Poczobuta, Andżeliki Borys oraz innych więźniów politycznych na Białorusi.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin PrzydaczPAP/Marcin Obara

O tym, że uznany za więźnia politycznego Andrzej Poczobut, działacz Związku Polaków na Białorusi, pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące poinformowali w środę aktywiści centrum praw człowieka Wiasna. Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od marca.

Decyzje o przedłużeniu aresztu potępił w środę wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz. "Areszt dla A. Poczobuta został przedłużony o kolejne miesiące. To decyzja, którą należy potępić z całą stanowczością. A. Poczobut i A. Borys oraz inni więźniowie polityczni powinni zostać uwolnieni. Instytucje zajmujące się prawami człowieka powinny wzmocnić swój nacisk na Mińsk" - napisał wiceminister spraw zagranicznych na Twitterze.

Andrzej Poczobut, członek władz nieuznawanego przez rząd ZPB i dziennikarz, od lat współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą i Telewizją Polonia, jest oskarżany w sprawie karnej o "podżeganie do nienawiści".

W ramach tej sprawy, którą prokuratura generalna zakwalifikowała jako "rehabilitację nazizmu", zatrzymano także szefową ZPB Andżelikę Borys i działaczki Irenę Biernacką oraz Marię Tiszkowską, a także aktywistkę polską z Brześcia Annę Paniszewą.

Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa zostały wypuszczone z aresztu, jednak były zmuszone do opuszczenia Białorusi. Postępowania wobec nich nie umorzono.

Andrzej Poczobut i Andżelika Borys pozostają w areszcie. Prawdopodobnie odmówili zgody na wyjście na wolność pod warunkiem opuszczenia kraju.

PAP/ho

Białoruś: areszt dla Andrzeja Poczobuta przedłużony o kolejne trzy miesiące

25.08.2021 11:21
Działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut, uznany za więźnia politycznego, pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące – poinformowali aktywiści centrum praw człowieka Wiasna. Poczobut przebywa w areszcie od marca.

Operacja Śluza. Łukaszenka, KGB i OSAM chcą destabilizować UE, wykorzystując migrantów

25.08.2021 13:55
- Dopóki granice Białorusi z Polską i Łotwą pozostają nieszczelne, można spodziewać się, że operacja Śluza będzie kontynuowana. A patrząc na to co się dzieje w tej chwili w Polsce nie można wykluczać, że kolejny atak będzie wymierzony właśnie w Warszawę - pisze w artykule na swojej stronie internetowej Tadeusz Giczan, ekspert think tanku CEPA, związany także z UCL School of Slavonic and East European Studies (SSEES), dziennikarz białoruski, były redaktor kanału NEXTA. Ekspert wyjaśnia, na czym polega operacja reżimu przeciwko Polsce, Litwie i innym państwom UE oraz że organizuje ją sam Aleksander Łukaszenka za pośrednictwem m.in. KGB, specnazu pograniczników OSAM oraz wojska.

"Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc". Prezydent z dwudniową wizytą w Mołdawii

26.08.2021 09:23
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w czwartek dwudniową wizytę w Mołdawii. W planie podróży są spotkania z prezydent kraju Maią Sandu oraz szefową rządu Natalią Gavrilitą. W piątek, wraz z prezydentami Ukrainy i Rumunii, Andrzej Duda będzie gościem obchodów 30-lecia niepodległości Mołdawii.