Redakcja Polska

"Z duszy jestem warszawiakiem. Kocham nawet zapach tego miasta". Spotkanie z Tomaszem Kniatem z Kanady

10.05.2022 15:00
Naszym gościem jest Tomasz Kniat, polski przedsiębiorca z Toronto, od ponad trzydziestu lat mieszkający w Kanadzie, odnoszący sukcesy zawodowe nie tylko w biznesie, ale także w dziennikarstwie. Był między innymi związany z pismem "Gazeta", a teraz tworzy podcasty wspierające rozwój osobisty.
Audio
  • Z Tomaszem Kniatem, polskim przedsiębiorcą z Toronto, od ponad trzydziestu lat mieszkającym w Kanadzie, odnoszącym sukcesy zawodowe nie tylko w biznesie, ale także w dziennikarstwie, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Siedziba parlamentu Kanady w Ottawie
Siedziba parlamentu Kanady w Ottawie DD Images/ Shutterstock

- Decyzja o emigracji na pewno nie była łatwa. Wyjeżdżaliśmy z żoną w podróż poślubną i tak naprawdę wyjeżdżaliśmy na parę lat. I te dwa, trzy lata już się powiększyły ponad dziesięciokrotnie. Wyjeżdżaliśmy na chwilę, a mieszkamy już w Kanadzie ponad trzydzieści lat - mówi Tomasz Kniat.

- Kanada przyjęła mnie ze względu na zawód. Jestem specjalistą od pomiarów elektronicznych, a w Kandzie byli bardzo potrzebni metrolodzy. Jako chłopak po technikum w Polsce zostałem przyjęty jako specjalista wysokiej klasy. Rząd kanadyjski udzielił nam pożyczki na przelot samolotem, dał jakiś zasiłek socjalny na początek. Tak więc pierwszą pracę w Kanadzie rozpocząłem od razu w zawodzie, czego się nie spodziewałem wyjeżdżając z Polski. Tak się złożyło, że niedawno zostałem właścicielem tej firmy, w której zaczynałem pracę. Pracuje w niej także mój syn, więc może to dalej pójdzie w polskie ręce - dodaje rozmówca Polskiego Radia dla Zagranicy.

- Moją pasją jest też dziennikarstwo i psychologia. Współtworzę podcast "Żyjmy coraz lepiej". Właśnie ukazał się jego siedemsetny odcinek - mówi Tomasz Kniat.

Zapytany czy myśli o powrocie do kraju odpowiada, że myśli zawsze, przy każdym przyjeździe do kraju.

- Polska mnie za każdym razem czymś urzeka, Polska jest krajem, który od wielu lat rozwija się pod wieloma względami szybciej niż Kanada. Z duszy jestem warszawiakiem. Kocham nawet zapach tego miasta, zupełnie inny niż Toronto. Za każdym razem jak tu jestem myślę, że fajnie byłoby wrócić - mówi przedstawiciel kanadyjskiej Polonii.

Z Tomaszem Kniatem, polskim przedsiębiorcą z Toronto, od ponad trzydziestu lat mieszkającym w Kanadzie, odnoszącym sukcesy zawodowe nie tylko w biznesie, ale także w dziennikarstwie, rozmawia Halina Ostas.

Polskie Radio szuka zaginionych płyt z września 1939 roku

08.05.2022 13:00
Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana w postaci pięciopłytowego boxu. Stało się to impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.

Kanada: polska parada w Toronto zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej

09.05.2022 09:01
Po raz pierwszy w historii ulicami Toronto przeszła parada z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Wzięli w niej udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz nowy ambasador Polski w Kanadzie Witold, Dzielski.

Szymon Szynkowski vel Sęk: polska dyplomacja zaangażuje się w akcję "Gdzie jest czarny neseser?"

09.05.2022 15:02
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że polska dyplomacja zaangażuje się w inicjatywę "Gdzie jest czarny neseser?". W ramach akcji Polskie Radio poszukuje zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.