Redakcja Polska

Kanada: polska parada w Toronto zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej

09.05.2022 09:01
Po raz pierwszy w historii ulicami Toronto przeszła parada z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Wzięli w niej udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz nowy ambasador Polski w Kanadzie Witold, Dzielski.
Audio
Uroczystości w Toronto. Wzięli w nich udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz nowy ambasador Polski w Kanadzie Witold, Dzielski.
Uroczystości w Toronto. Wzięli w nich udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz nowy ambasador Polski w Kanadzie Witold, Dzielski.Foto: Twitter/PLinToronto

Parada została zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej. Była ona elementem obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w prowincji Ontario.

Przemarsz ulicami Toronto poprzedziła ceremonia wciągnięcia polskiej flagi na maszt przez Urzędem Miasta. „Chciałbym wyrazić ogromną satysfakcję, że ta piękna uroczystość wpisuje się w jeszcze szersze przedsięwzięcie, jakim jest Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ontario” - napisał do uczestników parady prezydent Andrzej Duda. List odczytał sekretarz stanu Adam Kwiatkowski, który w Toronto spotkał się z Polonią, burmistrzem Johnem Tory’m oraz uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino Zbigniewem Gondkiem.

„Z naszej historii uczymy się, że Polacy potrafią bronić tego, co słuszne. Tak jest dzisiaj, tak było 231 lat temu, kiedy uchwalono Konstytucję 3 Maja” - mówił ambasador Polski w Ottawie Witold Dzielski.

W paradzie wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych w Kanadzie, harcerze, zespoły ludowe, uczniowie polskich szkół i mieszkający w Toronto Polacy. Kilka dni wcześniej z okazji Święta Konstytucji 3 maja na biało-czerwono został podświetlony wodospad Niagara.

IAR/PP

Rzym: inauguracja Dni Polonii i Polaków za Granicą

07.05.2022 08:41
W Rzymie rozpoczynają się Dni Polonii i Polaków za Granicą. Zainauguruje je wystawa poświęcona postaci wybitnego pisarza, żołnierza armii generała Andersa, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który od 1955 roku mieszkał i tworzył w Neapolu.

50 lat rejsów Polskich Linii Lotniczych LOT do Chicago

07.05.2022 09:37
50 lat temu, w maju 1972 roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenia z Warszawy do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Dziś LOT świętuje tę rocznicę.

Ulicami Wilna przeszedł "Pochód polskości"

07.05.2022 12:08
Pochód wyruszył sprzed gmachu litewskiego parlamentu. Polacy przeszli jedną z najważniejszych w Wilnie ulic - Aleją Giedymina oraz ulicami Starego Miasta pod Ostrą Bramę, gdzie odprawiona został uroczysta msza święta. Społeczność polska na Litwie zorganizowała uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz święta Konstytucji 3 Maja.