Redakcja Polska

Promocja języka polskiego w świecie. Nagroda Transatlantyk dla prof. Silvano de Fanti

06.06.2022 15:00
Prof. Silvano de Fanti, autor m.in. włoskiego przekładu "Pana Tadeusza", otrzymał w Krakowie Nagrodę Transatlantyk dla popularyzatora literatury polskiej za granicą. Wyróżnienie przyznano podczas V Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej.
Audio
  • Zakończył się V Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej - impreza honorująca trud tych, bez których literatura polska za granicą nie mogłaby zaistnieć. W sumie w tym wielkim święcie polskiej literatury wzięło udział 500 uczestników. Klaudiusz Madeja rozmawiał z dyrektorem Instytutu Książki, Dariuszem Jaworskim [posłuchaj]
Okładka Pana Tadeusza Adama Mickiewicza
Okładka "Pana Tadeusza" Adama Mickiewiczamateriały prom./Shutterstock

"Są tłumacze, którzy nawet nie chcą utrzymywać kontaktu z autorami tekstów nad którymi pracują, ale ja jednak muszę ich znać. Dla mnie to rodzaj komfortu, gwarancji, że może ten przekład będzie niekoniecznie lepszy, ale na pewno prawdziwszy" - mówił odbierając nagrodę prof. Silvano de Fanti.

Uhonorowany jest aktywnym popularyzatorem polskiej kultury we Włoszech. Tłumaczył zarówno klasyków literatury polskiej, jak i prozaików oraz poetów współczesnych, m.in. Wyspiańskiego, Norwida, Prusa, Różewicza, Szymborskiej, Hartwig i Tokarczuk.

Największy rozgłos przyniosło mu jednak tłumaczenie "Pana Tadeusza", co w swojej laudacji zauważył prof. Artur Grabowski.

"Jego przekłady uchodzą w powszechnej opinii znawców za szczególne. Wyróżnia je przede wszystkim ambicja mierzenia się z arcydziełami, i to ambicja bynajmniej nie uczonego filologa, którym nagrodzony jest również, lecz - nie waham się powiedzieć - poety" - ocenił laudator.

Jak wskazał prof. Artur Grabowski, za "znakomite stylistycznie, naturalne i zarazem intelektualnie jasne, uznali krytycy włoskie frazy i zdania "Pana Tadeusza".

W tym roku uhonorowani zostali też laureaci dwóch poprzednich lat, którzy ze względu na pandemię nie mogli wcześniej odebrać nagród - prof. Ewa Thompson i prof. Tokimasa Sekiguchi.

Obok statuetki zaprojektowanej przez Łukasza Kieferlinga laureat otrzymuje 10 tys. euro. Jej wręczenie odbyło się podczas trwającego w stolicy Małopolski V Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej.

Prezydent Andrzej Duda, w liście skierowanym do uczestników i organizatorów wydarzenia, odczytanym przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, podziękował tłumaczom za pasję, godziny spędzone na pracy translatorskiej i ich wkład w upowszechnianie literatury polskiej na świecie. W ocenie prezydenta taką pracę należy stawiać na równi z pracą samych autorów.

"Dziękuję, że podejmują państwo ten trud z tak wspaniałym skutkiem, czyniąc polską literaturą prawdziwą i ważną częścią literatury światowej" - napisał prezydent Andrzej Duda, zwracając się do przedstawicieli tego zawodu.

Słowa uznania skierował do nich też dyrektor Instytutu Książki - instytucji, która zorganizowała kongres. "Jesteście skarbem dla polskiej literatury i kultury, budujecie republikę ludzi, promujących polską literaturę. I za to bardzo państwu dziękujemy i nigdy dziękować nie przestaniemy" - podkreślił Dariusz Jaworski.


PAP/ho

Fascynująca historia obrazów Rembrandta z dziejami Polski w tle

03.06.2022 10:00
W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki Gerdien Verschoor zatytułowanej „Dziewczyna i uczony”. Autorka przedstawiła historię dwóch obrazów Rembrandta, splatając ją z życiem niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której dziś arcydzieła holenderskiego mistrza możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.

Naukowcy zbadali płyty Polskiego Radia z 1939 roku

05.06.2022 12:35
Badacze z sieci European Research Infrastructure for Heritage Science przeprowadzili badania płyt z 1939 roku w Archiwum Polskiego Radia w Warszawie. - Mieliśmy stwierdzić, czy konserwatorzy i osoby, które zajmują się odczytem płyt, mogą dalej z nimi bezpiecznie pracować - mówi dr hab. Tomasz Sawoszczuk.

W Warszawie rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

06.06.2022 08:20
Ponad stu śpiewaków z całego świata wystąpi na rozpoczynającym się dziś w Warszawie 11. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. To największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.