Redakcja Polska

Prezes IPN o XVI "Polonijnych spotkaniach z historią najnowszą”: to płaszczyzna wymiany doświadczeń

04.07.2022 15:17
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że należy wspierać nauczycieli, którzy pielęgnują polskość poza dzisiejszymi granicami kraju. Szef Instytutu mówił o tym podczas inauguracji Polonijnych spotkań z historią najnowszą, organizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. W wydarzeniu uczestniczy ponad 50 edukatorów z 21 krajów.
Audio
  • XVI Polonijne spotkania z historią najnowszą. Konferencja IPN dla nauczycieli polonijnych. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Logo spotkań
Logo spotkańŹródło: IPNtvPL/Youtube

Karol Nawrocki podkreślał, że spotkania polonijne są okazją do poznania najnowszej historii Polski, badań z nią związanych, a także wymiany doświadczeń między nauczycielami.


Posłuchaj
00:28 11824623_1.mp3 Karol Nawrocki podkreślał, że spotkania są okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami (IAR)

 

Prezes IPN odniósł się również do tematów wzbudzających szczególne zainteresowanie wśród uczniów za granicą. Jego zdaniem jest to między innymi historia Misia Wojtka, który w maju 1944 roku brał udział w bitwie o Monte Cassino. - Jest to historia związana z prawdziwym niedźwiedziem. Za jej sprawą można opowiedzieć o całym szlaku generała Władysława Andersa - zaznaczył prezes Karol Nawrocki.

Zasadnicza część konferencji odbędzie się w Wilnie, gdzie uczestnicy będą mogli poznać historię najnowszą z perspektywy naszych sąsiadów. W programie wydarzenia jest również odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polską historią. Spotkania potrwają do 13 lipca.

IAR/dad

Polskie Liceum im. św. Marii Magdaleny we Lwowie ma za sobą trudny rok. Mimo wojny szkoła cały czas prowadziła zajęcia

03.07.2022 20:12
- Ten rok był absolutnie inny, nigdy nie przypuszczałabym, że szkoła będzie funkcjonowała w warunkach wojny – mówi dyrektor liceum Wira Szerszniowa.

W Polsce odkryto grób sławnego króla wikingów sprzed tysiąca lat

04.07.2022 13:00
Dzięki teledetekcji satelitarnej w Wiejkowie w województwie zachodniopomorskim, odkryto kurhan Haralda Sinozębego – króla Danii i Norwegii z X wieku, od którego przydomku pochodzi nazwa technologii Bluetooth. To temu władcy przypisuje się zjednoczenie krajów skandynawskich dzięki wprowadzeniu chrześcijaństwa.

Fundacja Solidarności Międzynarodowej przekazała Ukrainie 25 karetek pogotowia

04.07.2022 15:02
We Lwowie Fundacja Solidarności Międzynarodowej przekazała ukraińskim samorządom 25 nowych, w pełni wyposażonych karetek pogotowia. Jeden ambulans zostanie w obwodzie lwowskim, pozostałe trafią m. in. do obwodów sumskiego, czernihowskiego i charkowskiego.