Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska: zamykanie polskich szkół jest zemstą za wsparcie demokratycznej Białorusi

05.07.2022 14:00
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że zamykanie polskich szkół na Grodzieńszczyznie jest zemstą za wspieranie przez Polskę demokratycznej Białorusi. W Biurze Fundacji "Białoruski Dom" odbyło się spotkanie dotyczące reżimu Łukaszenki oraz agresji Rosji na Ukrainę.
Liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska, białoruski polityk Paweł Łatuszka (3L) i szef Białoruskiego Domu Aleś Zarembiuk (L) na konferencji prasowej w Domu Białoruskim w Warszawie
Liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska, białoruski polityk Paweł Łatuszka (3L) i szef Białoruskiego Domu Aleś Zarembiuk (L) na konferencji prasowej w Domu Białoruskim w WarszawiePAP/Leszek Szymański

Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że otrzymuje apele o zatrzymanie procederu blokowania polskiej kultury i nauki na Białorusi. - Na Białorusi zamykane są polskie szkoły. Otrzymuję wiele zgłoszeń z Grodna od rodziców i zwykłych obywateli, którzy wyrażają sprzeciw - mówią, że to skandal, że polskie szkoły są zamykane, bo są one bardzo potrzebne. To jest zemsta na stronie polskiej za wsparcie, które Polska zorganizowała dla Białorusinów i ciągle wspiera demokratyczną Białoruś - mówiła Swiatłana Cichanouska.

Były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka odniósł się z kolei do zniszczenia grobów żołnierzy Armii Krajowej w białoruskiej wsi Mikuliszki. - To barbarzyństwo nad pamięcią historyczną. To absolutnie sprzeczne z tradycją białoruską, bo Białorusini zawsze dbają o miejsca pochówku. To jest akt polityki Łukaszenki - zamiaru zniszczenia pamięci, zmiany historii. W ten sposób pokazuje swój stosunek do narodu polskiego. Nie godzimy się z tym, bo uważamy, że naród Polski jest naszym przyjacielem i zawsze będziemy starali się to podkreślać - zaznaczył Paweł Łatuszka.

We wtorek ze Swiatłaną Cichanouską spotka się w Belwederze prezydent Andrzej Duda. Rozmowa ma dotyczyć m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie oraz sytuacji na Białorusi.


IAR/dad

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

05.07.2022 11:10
Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Piotr Gliński: Polska gotowa do odegrania aktywnej roli w odbudowie Ukrainy

05.07.2022 08:00
Polska jest gotowa do odegrania aktywnej roli w odbudowie Ukrainy. Taką deklarację złożył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W szwajcarskim Lugano bierze on udział w międzynarodowej konferencji, poświęconej odbudowie Ukrainy. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele ponad 40 państw i około 20 organizacji międzynarodowych.

Zrównano z ziemią kwaterę AK w Mikuliszkach na Grodzieńszczyźnie

05.07.2022 12:24
W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 roku - podał portal polonijnego "Głosu znad Niemna". Nie pozostał żaden z 22 krzyży stojących w tym miejscu pamięci.