Redakcja Polska

Japonia: duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe

15.08.2022 09:08
Japońskie duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe, który duchowo połączył Polskę i Japonię. Polacy modlili się o pomyślność dla kraju i zakończenie wojny na Ukrainie.
Audio
  • Japońskie duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe. Materiał Doroty Hałasy (IAR)
Wierni wraz z  duszpasterzem japońskiej Polonii ojcem Pawłem Janocińskim
Wierni wraz z duszpasterzem japońskiej Polonii ojcem Pawłem JanocińskimŹródło: Twitter/PLinTokyo

We Mszy świętej celebrowanej w Tokio, w kościele wybudowanym po wojnie przez polskich franciszkanów, uczestniczył ambasador RP w Japonii Paweł Milewski z rodziną.

Msza celebrowana była przez duszpasterza japońskiej Polonii ojca Pawła Janocińskiego. Polski dominikanin mówił o roli Maryi w życiu św. Maksymiliana, który przed wojną 6 lat przebywał na misji w Japonii (1930-36). Przeczytał fragment listu św. Maksymiliana z Ogrodu Niepokalanej w Nagasaki z 1933 roku. Wspomniał o nawróconej japońskiej rodzinie, w której syn przyjął na chrzcie imię Maksymilian Maria Kolbe i w niedługim czasie został księdzem.

Mieszkający w Tokio Polacy modlili się w intencji opieki Maryi i św. Maksymiliana nad Polską, za polskich żołnierzy, o koniec rosyjskiej agresji w Ukrainie i o pokój na świecie. Ojciec Paweł podkreślił, że japońscy wierni hojnie wspierają Ukraińców. -Polska przyjęła 5 milionów uchodźców z Ukrainy, a Japonia najbardziej wspiera Ukrainę w regionie Azji wschodniej - powiedział ambasador Milewski. - Być może dzięki ziarnom zasianym na japońskiej glebie przez misje św. Maksymiliana powstał polsko-japoński most pomocy - dodał.

Msza święta celebrowana była w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Akabane w Tokio, wybudowanym po wojnie przez ojca Samuela Rosenbajgera, następcę św. Maksymiliana w japońskim Niepokalanowie w Nagasaki. Pieniądze na zakup ziemi i budowę kościoła pochodziły od Polonii w USA. W czasie trwającej w Polsce II wojny światowej ojciec Rosenbajger wyjechał z Japonii do USA, aby tam głosząc rekolekcje zarabiać na utrzymanie japońskiego Niepokalanowa, utrzymywanego przed wojną ze składek polskich wiernych. W kościele jest boczny ołtarz poświęcony polskiemu świętemu.


IAR/dad

W Wilnie zakończyły się letnie półkolonie dla dzieci z polskich rodzin na Litwie

12.08.2022 17:03
W Wilnie zakończyły się kolejne letnie półkolonie "Wakacje w mieście". Są one organizowane przez Dom Kultury Polskiej dla dzieci z polskich rodzin na Litwie.

Żona dowódcy pułku Azow: męża wywieziono do Rosji

14.08.2022 16:30
Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko, który znajduje się w rosyjskiej niewoli, został przewieziony do Rosji – oznajmiła w niedzielę jego żona Kateryna. Powołała się na media rosyjskie i podkreśliła, że informacja ta nie została potwierdzona przez inne źródła.

Prezydent uczcił pamięć żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie Warszawskiej

14.08.2022 21:15
Andrzej Duda mówił, że Święto Wojska Polskiego jest przede wszystkim radosnym świętem żołnierzy, dniem dumy obchodzonym na pamiątkę triumfu nad bolszewikami, który odniosła przed ponad stu laty odradzająca się Rzeczpospolita.