Redakcja Polska

Prezydent uczcił pamięć żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie Warszawskiej

14.08.2022 21:15
Andrzej Duda mówił, że Święto Wojska Polskiego jest przede wszystkim radosnym świętem żołnierzy, dniem dumy obchodzonym na pamiątkę triumfu nad bolszewikami, który odniosła przed ponad stu laty odradzająca się Rzeczpospolita.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pokonanie Polski miało być dla bolszewików otwarciem drogi na zachód Europy, bo byli oni przekonani, iż łatwo zdobędą Warszawę. Jednak, jak mówił prezydent podczas uroczystości z 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, dzięki bohaterstwu polskiego żołnierza Sowieci zostali pokonani
Andrzej Duda
Andrzej DudaGrzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej uczcił pamięć żołnierzy, którzy wówczas zginęli. Postawił symboliczny znicz, a także wziął udział w apelu pamięci na warszawskich Powązkach Wojskowych przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że jutrzejsze Święto Wojska Polskiego jest przede wszystkim radosnym świętem żołnierzy, dniem dumy obchodzonym na pamiątkę triumfu nad bolszewikami, który odniosła przed ponad stu laty odradzająca się Rzeczpospolita. Jak mówił prezydent, sami Sowieci byli przekonani, że łatwo zdobędą Warszawę, a wtedy droga na zachód Europy stanie przed nimi otworem. 

A jednak - podkreślił prezydent - dzięki bohaterstwu polskiego żołnierza bolszewicy zostali pokonani, a tamto zwycięstwo jest dziś dla Polaków źródłem narodowej dumy. "Dzięki geniuszowi marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódców, dzięki niezłomności polskich żołnierzy, nieprawdopodobnemu bohaterstwu, udało się pokonać Sowietów, odeprzeć ich i odnieść jedno z największych i najważniejszych zwycięstw w historii Europy i świata. To dlatego my, Polacy, jesteśmy z tego zwycięstwa tak dumni i dlatego tak się z niego co roku radujemy" - mówił Andrzej Duda. 

Jak podkreślił, żołnierze polscy w czasie Bitwy Warszawskiej polegli, by nasz kraj mógł trwać. Zaznaczył, że są oni zwycięzcami, a wolna Polska XX-lecia międzywojennego wyrosła z ich krwi, gdyż przez nich została obroniona i umocniona. Jak mówił, były to pokolenia Polaków wychowane w czasach, gdy Polski nie było na mapie, więc było dla nich oczywiste, że trzeba iść i walczyć o niepodległość.

Prezydent przypomniał, że w Bitwie Warszawskiej zginęło 4,5 tysiąca żołnierzy, 10 tysięcy uznano za zaginionych lub niezidentyfikowanych, a 22 tysiące zostało rannych. Jak podkreślił, była to cena za wolność. Podziękował żołnierzom, że przyszli oddać hołd swoim poprzednikom.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że polski żołnierz przychodzi tutaj uklęknąć przy grobie swojego dziadka, pradziadka, tego, który służył ojczyźnie przed nim, z głębokim przeświadczeniem, że sam również jest gotowy służyć ojczyźnie i rodakom aż do śmierci" - mówił Andrzej Duda. 

Prezydent wskazywał, że współczesny polski żołnierz, jak ten w 1920 roku, jest gotów bronić ojczyzny i każdej piędzi polskiej ziemi, ale też jest gotów nieść pomoc, w razie potrzeby, także naszym sąsiadom. W wydarzeniu z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej wzięli udział tamże m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, kombatanci, żołnierze i duchowni. Następnie prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na Cmentarzu Prawosławnym na warszawskiej Woli.

102 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armią Czerwoną. Dzięki śmiałemu kontrnatarciu udało się złamać marsz bolszewików na stolicę i zmusić ich do odwrotu.

Wojsko Polskie stoczyło pod Warszawą jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej w 1920 roku. Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat.


IAR/ks

Dyrektor Centrum Eksperckiego NATO: rosyjska narracja próbuje poróżnić Polskę z resztą Europy

14.08.2022 12:15
Rosja przez swoją propagandę i narrację próbuje podzielić Europę; Kreml chce poróżnić z nią Polskę i kraje bałtyckie - ocenia Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze.

Polscy strażacy we Francji: po drodze spotykaliśmy się z wieloma niesamowicie przyjaznymi gestami

14.08.2022 12:30
W sobotę późnym popołudniem kolumna 49 pojazdów ze 146 polskimi strażakami dojechała do docelowego obozowiska koło Bordeaux.

Minister środowiska Niemiec zapowiada lepszą współpracę z Polską w sprawie Odry

14.08.2022 15:00
Minister środowiska Niemiec Steffi Lemke powiedziała, że współpraca z Polską ws. katastrofy ekologicznej w Odrze nie sprawdziła się, a Berlin został o niej poinformowany za późno.