Redakcja Polska

W Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwa młodzieży polonijnej

22.08.2022 11:16
W Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polonijnej, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
W Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polonijnej
W Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polonijnejFoto: episkopat.pl

W obradach wzięli udział księża i siostry zakonne, którzy na co dzień posługują polskim emigrantom, oraz przedstawiciele młodzieży. Delegaci przedyskutowali propozycje pracy wśród młodzieży poza granicami naszego kraju na rok formacyjny 2022/2023, w tym udział grupy polonijnej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, oraz modlili się w intencji Polonii i Polaków za granicą.

W panelach dyskusyjnych wystąpili zaproszeni goście: bp Grzegorz Suchodolski –  przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, ks. Tomasz Koprianiuk –  dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży przy KEP oraz ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.

Szczególną uwagę poświecono stworzeniu Grupy Młodzieży Polonijnej, która w ramach integracji środowisk polonijnych weźmie udział w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży. Odbędą się one w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia 2023 roku i będą przebiegały pod hasłem: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Źródło: Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej/ho

Polscy harcerze w Szkocji ruszyli na pomoc Ukrainie

19.08.2022 20:00
To opowieść o tym, jak jeden mały apel przerodził się w wielką ogólnonarodową, a nawet międzynarodową zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez wojnę Ukraińców.

Polacy w Bukowinie. Działalność Czerniowieckiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza

20.08.2022 16:52
Czerniowieckie Obwodowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza istnieje od 1989 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła Polaków w Bukowinie. Pomagają ukraińskiej armii i dzielą się z żołnierzami pomocą otrzymywaną z Polski.

Polonia wciąż zabiega, by władze zmieniły projekt renowacji otoczenia Pomnika Katyńskiego w Jersey City

21.08.2022 09:30
Największy portal informacyjny w amerykańskim stanie New Jersey, nj.com, nawiązuje w artykule do rozpoczętej przebudowy placu w Jersey City, na którym stoi Pomnik Katyński. Jak podkreśla, Polonia nie rezygnuje z wysiłków, by doprowadzić do zmiany projektu, który w obecnym kształcie doprowadzi jej zdaniem do zasłonięcia monumentu.