Redakcja Polska

Ważne wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla repatriacji Polaków z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu

29.09.2022 12:31
Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie prezentowała członkom i sympatykom organizacji polskich, zasady i możliwości repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.
Audio
  • Z Aleną Zieniewicz i Sebastianem Zielonką, koordynatorem projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja” w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Alena Zieniewicz i Sebastian Zielonka w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Alena Zieniewicz i Sebastian Zielonka w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: PRdZ

Eksperci przebywali w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie w ramach projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja”. Jest on realizowany przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w partnerstwie z Fundacją dla Rodaka i finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Eksperci Fundacji odwiedzili 22 miejscowości i spotkali się z około 800 osobami zainteresowanymi powrotem do ojczyzny swoich przodków.

Na spotkania, w takich miejscowościach jak Nur Sułtan, Czkałowo, Jasna Polana, Kokszetaw czy Biszkiek, przychodziły osoby zaangażowane w działalność istniejących tam organizacji polskich. Są to m.in. potomkowie ofiar sowieckich deportacji, z których większość nigdy nie była w Polsce. Często nie znają języka polskiego. Dlatego eksperci zachęcali do korzystania z możliwości darmowych lekcji języka polskiego, prowadzonych online przez nauczycieli z Polski.

- Podczas spotkań z osobami zainteresowanymi repatriacją, w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, informowaliśmy o możliwościach repatriacji oraz zachęcaliśmy do udziału w lekcjach języka polskiego, które są realizowane w formule online – mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, Sebastian Zielonka, koordynator projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja” w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

- Trzeba podkreślić, że to są ludzie, którzy są bardzo spragnieni kontaktu z Polską i językiem polskim. Oni są zainteresowani wiedzą o ojczyźnie, ojczyźnie, której przez kilkadziesiąt lat nie mieli. Przyjmowali nas niezwykle serdecznie i ciepło - dodaje Alena Zieniewicz, ekspertka projektu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", która uczestniczyła w spotkaniach z rodakami.

- Lekcje języka polskiego mają przygotować przyszłych repatriantów do życia w Polsce. Są bardzo ważne z tego względu, że repatrianci po przyjeździe do Polski muszą wejść w strukturę społeczeństwa polskiego. Muszą umieć się porozumiewać, potrafić wypełnić dokumenty czy znaleźć sobie pracę – mówi Sebastian Zielonka.

- Lekcje języka polskiego mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Nauczyciele z Polski łączą się z ich uczestnikami przez platformę internetową. Lekcje są oparte na programach autorskich, których założeniem jest, by tych ludzi przez trzy miesiące trwania kursu przygotować do życia w Polsce - dodaje Sebastian Zielonka.

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", w partnerstwie z Fundacją dla Rodaka, realizuje projekt dla repatriantów od 2018 roku.

- Ważną inicjatywą Fundacji jest także pomoc Ukrainie. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" robi to od pierwszych dniach rosyjskiej agresji, kiedy uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy, w tym posiadaczom Karty Polaka - mówi Alena Zieniewicz.

Z Aleną Zieniewicz, ekspertką projektu i Sebastianem Zielonką, koordynatorem projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja” Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawiała Halina Ostas.


"Działamy wszędzie tam gdzie żyją wolni ludzie, których racje i interesy musimy wspierać". 30-lecie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

27.07.2022 14:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" od 30 lat niesie pomoc i wspiera Polaków zamieszkałych w krajach byłego ZSRS i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez aktywizację środowisk polskich, edukację, rozwój kultury, dobroczynność i wspieranie inwestycji. Fundacja ciągle poszerza zakres działania i grono adresatów otrzymujących pomoc.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Nie ustaje wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla Ukrainy

28.09.2022 15:57
Wśród zadań realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenna jest inicjatywa niesienia pomocy Ukrainie. Fundacja robi to od pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy, w tym posiadaczom Karty Polaka.