Redakcja Polska

Wilno: wernisaż wystawy "Chwała Rzeczypospolitej - Wojewódzki Mundur Szlachecki"

07.12.2022 22:03
W wileńskim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy "Chwała Rzeczypospolitej - Wojewódzki Mundur Szlachecki". Patronat honorowy nad ekspozycją objęli premierzy Polski i Litwy, a patronem medialnym jest Polskie Radio dla Zagranicy.
Audio
  • Wystawa "Chwała Rzeczypospolitej - Wojewódzki Mundur Szlachecki" w Wilnie. Z Danielem Potockim ze Związku Szlachty Rzeczypospolitej, rozmawiał Kamil Zalewski [posłuchaj]
Szlachta w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Szlachta w czasach Rzeczypospolitej Obojga NarodówWikimedia/domena publiczna

Twórcy wystawy postanowili sięgnąć po mundur szlachecki, nawiązując do postanowień Sejmu Rzeczpospolitej Obojga Narodów z 1776 roku. Wówczas ustanowione zostały mundury szlacheckie dla województw i najważniejszych powiatów państwa polsko-litewskiego.

"Ta wystawa ma za zadanie łączyć naszą wspólną tradycję i odtwarzać tożsamość. Przypomnieć ją zarówno Litwinom, jak i Polakom. To jest nasza wspólna chwała" - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Daniel Potocki ze Związku Szlachty Rzeczypospolitej, który jest współorganizatorem ekspozycji.

Poza replikami strojów szlacheckich na wystawie można obejrzeć oryginalne i unikalne przedmioty z prywatnej kolekcji. Organizatorzy przygotowali też pasy kontuszowe i makaty buczackie.

Całość uświetnił koncert w wykonaniu Man Li Szczepańskiej-Matkowskiej i jej córki Mirandy, na którym zabrzmiały m.in. utwory Fryderyka Chopina i Michała Kleofasa Ogińskiego.

"Wystawa przyjmuje formę korowodu Poloneza. Manekiny ustawione parami ruszają, naszego narodowego tańca. Wokół te makaty buczackie i pasy słuckie mają stworzyć wrażenie sali balowej" - dodał Daniel Potocki.

Wystawa w Wilnie będzie prezentowana do 28 stycznia przyszłego roku. Później zostanie ona zaprezentowana na Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach.

Z Danielem Potockim ze Związku Szlachty Rzeczypospolitej, rozmawiał Kamil Zalewski.

Wilno: rozpoczął się demontaż rzeźb radzieckich żołnierzy na Antokolu

06.12.2022 15:54
Na wileńskim cmentarzu na Antokolu rozpoczął się demontaż rzeźb radzieckich żołnierzy. Władze litewskiej stolicy zdecydowały się na te działania, pomimo że wcześniej Komitet Praw Człowieka ONZ objął figury tymczasową ochroną.

W Gdańsku pochowano Mieczysława Jałowieckiego wraz z małżonką Zofią

06.12.2022 18:21
Mieczysław Jałowieckiego od 1919 roku organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie Gdańska, a jego najważniejszym osiągnięciem był zakup półwyspu Westerplatte, dzięki czemu cała działka przeszła w polskie posiadanie.    

"Jednego serca. (Kon)teksty polskiego romantyzmu". Unikatowy projekt Polskiego Radia i Ministerstwa Kultury

07.12.2022 13:11
Projekt muzyczny, stanowiący zwieńczenie obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, łączy teksty polskich poetów romantycznych z aranżacjami lub muzyką Jana Stokłosy.