Redakcja Polska

Wilno: rozpoczął się demontaż rzeźb radzieckich żołnierzy na Antokolu

06.12.2022 15:54
Na wileńskim cmentarzu na Antokolu rozpoczął się demontaż rzeźb radzieckich żołnierzy. Władze litewskiej stolicy zdecydowały się na te działania, pomimo że wcześniej Komitet Praw Człowieka ONZ objął figury tymczasową ochroną.
Audio
  • Wilno: rozpoczął się demontaż rzeźb radzieckich żołnierzy na Antokolu. Materiał Kamila Zalewskiego
Pomniki na cmentarzu na Antokolu zostaną zdemontowane
Pomniki na cmentarzu na Antokolu zostaną zdemontowaneŹródło: Facebook/Radio Znad Wilii

Mer Wilna Remigijus Šimašius oświadczył dziś, że rzeźby są symbolem sowieckiej ideologii i nie mają nic wspólnego z grobami radzieckich żołnierzy, które znajdują się w pobliżu. Litewskie ministerstwo sprawiedliwości i władze miasta podkreślają: decyzja Komitetu Praw Człowieka ONZ została podjęta w oparciu o błędną informację, że figury stoją na mogiłach czerwonoarmistów.

Tymczasem zbiorowe groby około trzech tysięcy żołnierzy znajdują się na tarasach po obu stronach monumentu. Zdaniem wileńskiego magistratu wymagane prawem pozwolenia na demontaż zostały wydane i wnioski Komitetu w tym przypadku nie stanowią przeszkody.

Mer podkreśla, że rzeźby zostaną usunięte w taki sposób, aby nie zostały uszkodzone. - Robimy to z szacunkiem, groby nie są niszczone, oczyścimy to miejsce z tego sowieckiego symbolu. Jest to radosny dzień, radosny moment - powiedział dziennikarzom Remigijus Šimašius.

Prace przy demontażu pomnika mają zakończyć się w najbliższy piątek lub na początku przyszłego tygodnia. Figury mają zostać przekazane Litewskiemu Muzeum Narodowemu.

Pomnik na Antokolu został ustawiony w 1984 roku i składa się z sześciu figur żołnierzy. Każda z nich mierzy ponad sześć metrów wysokości. Znajdują się one niemal w centralnej części nekropoli, niedaleko kwatery żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej i grobów obrońców litewskiej niepodległości spod wieży telewizyjnej z 1991 roku.


IAR/dad

Budapeszt blokuje środki pomocowe dla Ukrainy. Węgry i UE szachują się w sporze o KPO

06.12.2022 12:55
Węgry nie zgodziły się dziś na pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro. Ministrowie finansów unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli nie mogli więc zaakceptować finansowego wsparcia, bo wymagana jest jednomyślność.

Pierwsza partia południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 już w Polsce

06.12.2022 14:15
Koreański sprzęt wojskowy dotarł do Polski. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest tempo modernizacji uzbrojenia w obliczu wojny na Ukrainie. W porcie w Gdyni prezydent uczestniczył w uroczystości podczas której razem z szefem MON, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, symbolicznie odebrał pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową.