Redakcja Polska

Premier Litwy: język rosyjski w szkołach można zastąpić językiem polskim

01.02.2023 14:50
Język rosyjski nauczany w litewskich szkołach można zastąpić językiem polskim - oświadczyła premier Litwy Ingrida Šimonyte. Z danych litewskiego resortu oświaty wynika, że język rosyjski jako drugi język obcy był w tym roku szkolnym najchętniej wybieranym przez uczniów szkół podstawowych.
Audio
  • Premier Litwy: język rosyjski w szkołach można zastąpić językiem polskim. Materiał Kamila Zalewskiego
Premier Litwy Ingrida imonyte
Premier Litwy Ingrida ŠimonyteShutterstock/Gints Ivuskans

Szefowa litewskiego rządu powiedziała w wileńskim Radiu "Znad Wilii", że jej zdaniem język rosyjski nie powinien być jedyną opcją przy wyborze drugiego języka obcego w szkole. - Uważam, że drugim językiem obcym, obok języka angielskiego, który jest powszechnie wybierany, powinien być język polski, a nie rosyjski - powiedziała Ingrida Šimonyte. Litewska premier dodała, że nie powinno być problemów ze znalezieniem nauczycieli języka polskiego. Zaznaczyła, że na Litwie istnieje sieć polskich placówek oświatowych. Jej zdaniem, w przypadku zmniejszania się w nich liczby uczniów, nauczyciele mogliby znaleźć pracę w szkołach litewskich.

Ingrida Šimonyte zaznaczyła, że znajomość języków - w tym języka rosyjskiego - jest przydatna w życiu. Jednak - jak podkreśliła - chciałaby, aby w systemie edukacyjnym, za który odpowiada państwo, dzieci miały szerszy wybór.

Litewskie władze oświatowe już wcześniej zaleciły szkołom rezygnację z języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego.

IAR/dad

Rosjanie szykują dużą ofensywę na Ukrainie. Ekspertka PISM: możliwy atak na wielu kierunkach

01.02.2023 13:27
Analityczka do spraw Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Anna Maria Dyner powiedziała, że Rosjanie prawdopodobnie szykują się do kolejnej dużej ofensywy na terytorium Ukrainy. Atak może nastąpić w wielu miejscach frontu, jednak ponowne uderzenie na Kijów jest w tym momencie mało prawdopodobne. O spodziewanej rosyjskiej ofensywie mówią także ukraińskie władze. Może ona nastąpić w najbliższych tygodniach. 

Polska Akcja Humanitarna na rzecz Somalii

01.02.2023 13:52
Od 40 lat nie było w tym kraju tak druzgocącej suszy. Jego mieszkańcy jak nigdy wcześnie potrzebują pomocy międzynarodowej. Pracownicy PAH przyznają: nie widzieliśmy w Somalii takiej skali kryzysu, odkąd tu pracujemy.

55 lat temu powstał zespół Breakout, uważany za najważniejszą polską grupę blues-rockową

01.02.2023 14:10
1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa.