Redakcja Polska

„Z Kopernikiem przez świat”. Ważny projekt Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

07.02.2023 14:23
11 lutego, w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, odbędzie się światowa inauguracja projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - „Z Kopernikiem przez świat”. Projekt będzie realizowany w 32 krajach i połączy, jak szacują jego inicjatorzy, ponad 75 tysięcy osób, w tym dzieci i młodzież. Projekt objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornchauser-Duda.
Audio
  • Zenka Bańkowska, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku, 2014 r.
Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku, 2014 r.Forum

- To dla nas ważne przedsięwzięcie, integrujące Polonię, ale także promujące życie i dzieło wielkiego Polaka, astronoma, lekarza, uczonego i odkrywcy. W Roku Mikołaja Kopernika przypominamy postać, która jak się okazuje jest interesująca dla młodzieży, gdyż zgłasza się do nas wielu młodych ludzi, którzy chcą być ambasadorami tego projektu. Stwarza to również okazję do prezentacji osiągnięć polskiej nauki i wkładu polskich  naukowców do nauki światowej, który jest niebagatelny. Dla niektórych młodych przedstawicieli środowisk polonijnych może to być inspirujące oraz budujące poczucie dumy narodowej, a oto nam chodzi - mówiła Zenka Bańkowska, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Współpracę na rzecz realizacji  projektu „Z Kopernikiem przez świat” zawiązano już z wieloma instytucjami naukowymi, samorządami i organizacjami. Wśród partnerów zagranicznych jest Kongres Polonii Amerykańskiej, który od wielu lat wspiera "Wspólnotę Polską" w działaniach realizowanych na rzecz Polonii poza granicami i w Polsce, a ostatnio udziela  wsparcia humanitarnego Polakom z Ukrainy.

Między innymi o tych aspektach współpracy "Wspólnoty Polskiej" z Kongresem Polonii Amerykańskiej, mówiła Zenka Bańkowska, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz

Litwa: w Kownie otwarta została wystawa prac Aleksandry Waliszewskiej

02.02.2023 16:15
W Kownie na Litwie od dzisiaj będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy". Jak informują organizatorzy, jest to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Wilnie.

Działalność w Białymstoku centrum pomocy Polakom na Wschodzie będzie kontynuowana

03.02.2023 15:16
Działalność w Białymstoku centrum pomocy humanitarnej dla Polaków ze Wschodu, głównie z Białorusi będzie kontynuowana - zapowiedział w piątek w Białymstoku pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Wziął on udział w konferencji podsumowującej drugi rok działania tego centrum.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podsumowało projekt wsparcia Polaków w Ukrainie

04.02.2023 10:50
W ramach projektu "Pomoc Polakom z Ukrainy", oprócz dopłat do pobytu w Polsce oraz finansowania nauki języka polskiego, kursów podwyższających kwalifikacje, czy też opłacenie porad specjalistycznych, na przykład prawników i psychologów, organizowano pomoc doraźną, dodatkową.