Redakcja Polska

Litwa: w Kownie otwarta została wystawa prac Aleksandry Waliszewskiej

02.02.2023 16:15
W Kownie na Litwie od dzisiaj będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy". Jak informują organizatorzy, jest to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Wilnie.
Audio
  • W Kownie na Litwie od dzisiaj będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy". Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Kowno leży nad malowniczym Niemnem
Kowno leży nad malowniczym Niemnemshutterstock/SilvanBachmann

Wystawa prezentowana jest w kowieńskim Narodowym Muzeum Sztuki im. Mikołaja Konstantego Čiurlionisa. Składa się ona z ponad stu trzydziestu prac Aleksandry Waliszewskiej i ponad osiemdziesięciu dzieł innych autorów. Jak mówi Polskiemu Radiu Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego w Wilnie, na wystawie znajdują się prace pochodzące zarówno z XIX wieku, jak też współczesne. "Jest to taki dobry przykład współpracy muzealnej polsko-litewskiej. Tę wystawę można nazwać jedną z największych prezentacji polsko-litewskiej sztuki w Kownie, w ciągu ostatnich kilku lat" - wyjaśnia.

Bogatą twórczość Waliszewskiej zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy takie jak lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia - to cechy charakterystyczne tej wystawy.

"Autorka inspiruje się folklorem i podaniami słowiańskimi. Tematyka zatem jest bliska litewskiej twórczości ludowej" - dodaje Andrzej Kierulis i zwraca uwagę, że Aleksandra Waliszewska jest artystką bardzo aktywną w mediach społecznościowych, a jej pracami zachwyca się m.in. Nick Cave. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny na który składają się spotkania, dyskusje, koncerty i zajęcia edukacyjne, a także program filmowy w kowieńskim kinie "Romuva". Ekspozycja czynna będzie do 22 maja.

Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza.

IAR/ho

"Avvenire": w fortepianie patrioty Fryderyka Chopina wciąż mocno rozbrzmiewa wolność

30.01.2023 11:15
"W fortepianie patrioty Chopina wciąż mocno rozbrzmiewa wolność" - pod takim tytułem włoski katolicki dziennik "Avvenire" opublikował tekst dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artura Szklenera. Przypomniał on wydarzenie z września 1863 roku, gdy podczas powstania styczniowego Rosjanie zdemolowali pałac Zamoyskich w Warszawie, wyrzucając przez okno budynku znajdujący się tam fortepian, na którym grał niegdyś Fryderyk Chopin.

W Tajpej rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek. Polska gościem honorowym

31.01.2023 15:00
W Tajpej, stolicy Tajwanu, rozpoczęła się we wtorek Międzynarodowa Wystawa Książek - jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Po raz pierwszy gościem honorowym wydarzenia jest Polska.

Nie żyje Leonard Pietraszak. Wybitny aktor miał 86 lat

01.02.2023 13:00
Prezes ZASP Krzysztof Szuster poinformował, że w wieku 86 lat zmarł Leonard Pietraszak.

55 lat temu powstał zespół Breakout, uważany za najważniejszą polską grupę blues-rockową

01.02.2023 14:10
1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa.