Redakcja Polska

Rocznica rosyjskiej inwazji. Instytut Polski w Wiedniu angażuje się w projekty związane z Ukrainą

20.02.2023 15:23
W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował otwarciem wystawy "Nowe Ikony Polska Ukraina 2022" w dniu 17 lutego, cykl wydarzeń: wystawa, dyskusja, pokaz filmu, koncert, mających na celu podkreślenie wsparcia i  solidarności z tym krajem oraz upamiętnienie ofiar rosyjskiej agresji.
Prezentowane na wystawie ikony
Prezentowane na wystawie ikonyŹródło: mat.prasowe Instytutu Polskiego w Wiedniu

"Wystawa Nowe Ikony Polska Ukraina 2022" prezentuje prace polskich i ukraińskich ikonografów, którzy w maju 2022 r. spotkali się w Polsce na Międzynarodowych Warsztatach Malowania Ikon. Te warsztaty odbywające się w cieniu wojennej tragedii były zupełnie inne niż w poprzednich latach: ukraińscy malarze nie mogli przyjechać. Zamiast nich przybyło wiele malarek – żon i sióstr tych, którzy albo służyli na froncie, albo czekali na powołanie. Z perspektywy poczucia samotności, bezradności, rozpaczy, żalu i bólu wyłoniły się współczesne ikony, które na nowo odkrywają tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania. Będą one prezentowane na wystawie w Instytucie Polskim w Wiedniu do 24 marca.

Podczas wszystkich wydarzeń bardzo silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą oraz wsparcie dla tego kraju. 

Kolejnym wydarzeniem mającym na celu zaakacentowanie z solidarności z Ukrainą będzie pokaz filmu dokumentalnego "Dom z drzazg" organizowany wspólnie z Ambasadą RP oraz Ambasadami Danii, Szwecji, Ukrainy i Niemiec. Pokaz, w którym udział weźmie ponad 150 gości, w tym wielu ambasadorów, przedstawicieli ambasad, wyższych urzędników, dziennikarzy, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych, będzie mieć wymiar symboliczny – zostanie zorganizowany w przeddzień rocznicy w dniu 23. lutego br. Film pokazuje historię tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. 

Z kolei 1 marca br. w jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal koncertowych Wiednia Ehrbar Saal odbędzie się polsko-ukraiński koncert charytatywny Solidarni z Ukrainą, w którym wezmą udział muzycy z obu państw: Camerata Polonia, jedyna orkiestra działająca poza granicami kraju złożona z polskich profesjonalnych muzyków oraz znana ukraińska sopranistka Zoryana Kushpler. Wykonają oni przygotowany specjalnie na tę okazję program złożony z utworów polskich, ukraińskich i austriackich kompozytorów (Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Georg Christoph Wagenseil, Valentin Silvestrov, Viktor Telychko). Co istotne, wszyscy artyści wystąpią za symboliczne honoraria, jest to ich inicjatywa i wyraz solidarności z Ukrainą. Będzie to wspólne wydarzenie polskich placówek i Ambasady Ukrainy w Wiedniu, z szerokim udziałem obu naszych społeczności – jako wyraz wsparcia i solidarności. Podczas koncertu przeprowadzona będzie zbiórka charytatywna na rzecz jednej z organizacji pomocowych działających na Ukrainie.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Wystawy ukraińskich artystów w kontekście wojny na Ukrainie na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

20.02.2023 13:46
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentowało w ciągu minionego roku wystawy „Ukraina. Pod innym niebem” oraz „Dzień zwycięstwa” a także wystawę projektu artystycznego ArtArmor. To artystyczne reakcje na rosyjską agresję.    

Kijowianie zachwyceni wizytą prezydenta Bidena. "Świadczy o bliskim końcu wojny"

20.02.2023 13:55
Już od samego rana wszystko wskazywało na to, że w Kijowie szykuje się coś wyjątkowego - powiedział PAP kierowca trolejbusu, kursującego w centrum miasta. - Około godziny 10 rano dostałem polecenie, by dotrzeć do pętli i tam pozostać, co też zrobiłem. Z relacji kolegów wiem, że mieli zrobić tak samo - dodał. 50-letnia Wałentyna, nie kryjąc wzruszenia, powiedziała, że wizyta prezydenta USA Joe Bidena ma ogromne znaczenie i świadczy o bliskim końcu wojny.

"Wolność jest bezcenna". Joe Biden w Kijowie: będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba

20.02.2023 14:05
- Władimir Putin myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Pomylił się, źle to rozegrał - powiedział podczas wizyty w Kijowie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Zaznaczył, że rok od wybuchu wojny "jesteśmy razem. Wolność jest bezcenna, warta walki".