Redakcja Polska

Wojciech Jankowski, korespondent wojenny, doceniony w konkursie SDP za reportaże z Ukrainy

23.03.2023 12:45
Rozstrzygnięto konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wśród laureatów znalazł się Wojciech Jankowski, współpracownik Polskiego Radia dla Zagranicy.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z Wojciechem Jankowskim, reporterem wojennym, nagrodzonym w konkursie SDP [posłuchaj]
Wojciech Jankowski, podczas odbierania nagrody SDP
Wojciech Jankowski, podczas odbierania nagrody SDPFoto: materiały prasowe

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło, podczas gali w Domu Dziennikarza w Warszawie, wyniki 29. konkursu o Nagrody SDP na najlepsze publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, opublikowane od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Tegoroczny Konkurs wyjątkowo obejmował dwa lata ze względu na pandemię i wojnę na Ukrainie. Do konkursu nadesłano ponad 300 prac dziennikarskich. Nagrody i wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach tematycznych.

"Oceniany rok był rokiem wyjątkowym, wyjątkowo trudnym. Reporterzy, dziennikarze relacjonują przebieg wojny na Ukrainie z narażeniem życia i zdrowia" - powiedziała współprowadząca galę dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Popek. Minutą ciszy oddano hołd wszystkim dziennikarzom, którzy zginęli na wojnie.

Prezes SDP Krzysztof Skowroński przypomniał, że jest "wielu polskich, wspaniałych reporterów, którzy codziennie relacjonują nam co dzieje się na Ukrainie, opowiadają nam o wojnie". "Właściwie wszyscy włączyliśmy się w akcję pomoc Ukrainie i Ukraińcom, tak samo zrobiła na początku wojny ta organizacja, czyli Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zorganizowaliśmy kilka akcji - sami albo międzynarodowych. Pomogliśmy greckim dziennikarzom przetransportować kamizelki kuloodporne, które trafiły do dziennikarzy ukraińskich. Współdziałamy z europejską federacją dziennikarzy, cały czas jesteśmy w kontakcie z ukraińskim stowarzyszeniem dziennikarzy, a także w Domu w Kazimierzu Dolnym przyjęliśmy grupę dzieci z sierocińca z Mariupola. Przez kilka miesięcy te dzieci mieszkały w naszym domu, potem szczęśliwie pojechały do Szwajcarii" - mówił Skowroński. Podziękował za te akcje Jolancie Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

W związku ze szczególną sytuacją międzynarodową jako pierwszą wręczono ufundowaną przez Polską Agencję Prasową Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Nagroda trafiła do Tomasza Grzywaczewskiego za trzy reportaże emitowane w TVP: "Litwa. W cieniu wieży", "Ukraina. Raport z miejsca zbrodni",  "Białoruś. Przebudzenie".

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Wojciech Jankowski, współpracownik Polskiego Radia dla Zagranicy i Radia "Wnet", za reportaże  z Ukrainy, wyemitowane w obu stacjach. - To były reportaże dotyczące południa Ukrainy, Mikołajowa, Chersonia, Odessy. Jeden z materiałów, wyemitowany w Polskim Radiu dla Zagranicy, dotyczył polskiej wsi Kisielówka. Będąc w Mikołajowie, rozmawiałem z Polką, jedną z nielicznych osób, które tam pozostały, bo Mikołajów był bardzo doświadczony, bardzo bombardowany, dopóki Chersoń nie został wyzwolony - mówi Wojciech Jankowski. - Pani Anna Lisowska powiedziała mi wtedy, ze istnieje polska wieś pod Mikołajowem, Kisielówka, do której pojechałem. I ten materiał o polskiej wsi i polskim kościele, który został zniszczony przez Rosjan, czołgistów, którzy strzelali do skutku, aż zrujnowali ten kościół, wyemitowany został na falach Polskiego Radia dla Zagranicy. To więc też sukces naszej redakcji - dodaje Wojciech Jankowski.

Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz podkreślił podczas gali, że praca, którą wykonują nagrodzeni dziennikarze jest "niezwykle ważna". Zwrócił uwagę, że Polacy mają zupełnie inną percepcję tego, co się dzieje na Ukrainie i tej wojny bestialskiej, niż już nasi sąsiedzi zza Odry. Wskazał, że tam jest "zupełnie inne postrzeganie tego wszystkiego, co się dzieje, tej krwi, która się przelewa". "Dlatego ta robota, którą wykonujecie jest tak ważna" - powiedział zwracając się do nagrodzonych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z Wojciechem Jankowskim, publicystą, reporterem wojennym,  nagrodzonym w konkursie SDP.


Polscy wolontariusze paramedycy rozpoczynają pracę w Bachmucie

10.03.2023 15:21
Polscy wolontariusze z grupy medyków bojowych "W międzyczasie" dotarli na pozycje w Bachmucie i rozpoczęli pracę na pierwszej linii frontu. To ludzie zarówno posiadający doświadczenie bojowe, jak i ci, którzy po raz pierwszy znaleźli się w okopach. Wcześniej cały zespół szkolił się i trenował w Warszawie.

Wystawa w Sejmie przybliża sylwetki Polaków, którzy polegli w walce z rosyjskim agresorem

12.03.2023 12:16
Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w gmachu Sejmu otwarto wystawę „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”. Wystawa przybliża sylwetki 12 Polaków z Ukrainy, którzy walczyli za niepodległość kraju, w którym mieszkali. Większość z nich trafiła na front jako ochotnicy.

Siostry albertynki budują we Lwowie Dom Miłosierdzia

22.03.2023 13:52
Z myślą o ubogich, siostry albertynki budują Dom Miłosierdzia we Lwowie. Przytulisko dla kobiet w tym trudnym wojennym czasie ma stać się schronieniem dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci. Budynek będzie składał się z trzech części: przytuliska dla kobiet, domu dla sióstr oraz kościoła.

Ukraińcy zaimponowali Amerykanom podczas szkolenia z obsługi systemu Patriot. "Chcieli tylko więcej zupy"

22.03.2023 17:17
Ukraińscy żołnierze zaimponowali amerykańskim szkoleniowcom, którzy uczyli ich obsługi systemu obrony przeciwlotniczej Patriot - napisała w środę CNN. US Army przeszkoliła 65 żołnierzy i żołnierek Ukraińskich Sił Zbrojnych w wieku od 19 do 67 lat. Amerykanie nie kryją zaskoczenia, jak szybko Ukraińcy przyswoili działania z tym sprzętem i że do szkolenia mieli tylko jedną uwagę: więcej zup w żołnierskiej diecie.