Redakcja Polska

"Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". W Toronto wystawa o losach Polaków podczas II wojny światowej

30.03.2023 08:46
Wystawę "Szlaki nadziei. Odyseja wolności", poświęconą losom Polaków podczas II wojny światowej, otworzył w Toronto prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W środę wręczył też medale działaczom antykomunistycznej opozycji.
Wystawa będzie prezentowana do 2025 roku i obejmie kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach
Wystawa będzie prezentowana do 2025 roku i obejmie kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentachŹródło: Twitter/Institute of National Remembrance @ipngovpl_eng

Odznaczenia Krzyża Wolności i Solidarności, przyznane postanowieniem prezydenta RP, otrzymali mieszkający w Kanadzie dwaj działacze "Solidarności", Antoni Klej i Ryszard Wójcik. Uroczystość odbyła się podczas spotkania Polonii z prezesem IPN.

Wcześniej w Royal Canadian Military Institute w Toronto, instytucji specjalizującej się w badaniach nad wojskowością, Nawrocki otworzył wystawę "Szlaki nadziei. Odyseja wolności".

- Oczywiście taką wystawę dla zagranicznego odbiorcy przygotowuje się diametralnie inaczej. Jeśli widz jest zainteresowany historią, to przecież raczej własnego kraju, więc trzeba łączyć wątki polskie i – jak w tym przypadku – kanadyjskie. Stąd np. na wystawie postać Johna Kenta, który był pilotem w dywizjonie 303. Otwieraliśmy tę wystawę m.in. w USA, w krajach Azji, w RPA i zauważyliśmy, że takie podejście sprawia, iż rośnie zainteresowanie - powiedział Nawrocki w środę w rozmowie z PAP.

Kent, nazywany przez kolegów z dywizjonu 303 "Kentski", był kanadyjskim pilotem, który w sierpniu 1940 r. dołączył do nowo utworzonego dywizjonu. - Odbiorca kanadyjski, taki, którego spotkaliśmy w Royal Canadian Military Institute, będzie zainteresowany udziałem żołnierzy kanadyjskich w II wojnie światowej. Przydatne więc zawsze są analizy literatury, prasy, dzięki temu można tworzyć wspólną opowieść - podkreślił Nawrocki, zwracając uwagę, że np. to właśnie w Kanadzie można zwiedzić okręt partnerski ORP Błyskawica, czyli HMCS Haida.

To kanadyjski niszczyciel, który po wycofaniu ze służby w 1963 r. jest obecnie zacumowany w Hamilton. Kanadyjski i polski okręt wchodziły w czasie II wojny światowej w skład brytyjskiej 10 flotylli niszczycieli.

Nawrocki podkreślił, że w krajach imigranckich, takich jak Kanada, obecność Polonii może właśnie być podstawą do tworzenia narracji o wspólnych losach, zrozumiałej także dla osób o odmiennej od polskiej tradycji historycznej. "Pomaga nam historiografia, staramy się też wykreować napięcie emocjonalne u widzów. Wspólnota losów to coś, co może zainteresować odbiorcę, niezależnie od tego, czy jest polskiego pochodzenia czy nie" - dodał.

Zwrócił też uwagę na konieczność przygotowywania zupełnie innej formuły edukacyjnej dla młodych ludzi, którzy nie przyjdą oglądać zdjęć. "Robiliśmy wspólne badania z Uniwersytetem Rzeszowskim, młodzi ludzie czekają na ofertę edukacyjną w wirtualnej rzeczywistości. Stąd na przykład "Gra szyfrów", zbudowana na opowieści o pracy polskich kryptografów podczas wojny polsko- bolszewickiej 1920 r. Myślę jednocześnie, że taka gra i jednocześnie porcja wiedzy może trafić do każdego zainteresowanego szyframi" - podkreślił szef IPN.

Podczas spotkania z prezesem Nawrockim uczestnicy rozmowy zadawali pytania zarówno o reparacje od Niemiec, jak i o naukę historii. Jak poinformowała konsul generalna RP Małgorzata Pszczółkowska, konsulat w Toronto wspólnie z IPN przygotowuje kolejne projekty historyczne w ramach "Przystanku Historia", a także digitalizację archiwów organizacji polonijnych.

"Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". IPN realizuje projekt poświęcony armii gen. Władysława Andersa

17.02.2022 14:23
Projekt zainaugurował wjazd specjalnego pociągu „Anders” Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Włocławka. Z Łodzi przyjechała nim córka generała Władysława Andersa - Anna Maria Anders, która otworzyła we Włocławku wystawę poświęconą jej ojcu.

Powołano Teatr Klasyki Polskiej. Będzie wystawiał najwybitniejsze polskie dramaty

27.03.2023 16:30
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił powołanie Teatru Klasyki Polskiej. Będzie to 34. instytucja współprowadzona przez jego resort.

Zamek Królewski w Warszawie wśród najpopularniejszych muzeów świata w rankingu "The Art Newspaper"

29.03.2023 19:33
Zamek Królewski w Warszawie zajął 23. miejsce w rankingu "The Art Newspaper" najpopularniejszych muzeów na świecie. "Wyniki rankingu są potwierdzeniem, że instytucja przyjęła dobrą i skuteczną strategię na czas pandemii. Co szczególnie ważne, nie straciliśmy kontaktu z publicznością" - mówią przedstawiciele placówki.

W Brukseli rozpoczęły się Targi Książki, pierwsze po pandemii, z polskim akcentem

30.03.2023 11:47
W Brukseli po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią rozpoczęły się Targi Książki, a na nich polski akcent. W weekend w Targach wezmą udział Tina Oziewicz oraz Aleksandra Zając i będą prezentować książki "Co robią uczucia" i "Co lubią uczucia".