Redakcja Polska

Polacy w Rosji wspominają św. Jana Pawła II

01.04.2023 11:02
Jeszcze przed upadkiem imperium, święty Jan Paweł II, w 1991 roku, podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich - dla europejskiej części Rosji i dla Syberii. Taki był początek procesu odbudowy Kościoła katolickiego na Wschodzie.
Audio
  • Rosja - wspomnienie Św. Jana Pawła II [posłuchaj]
Jan Paweł II
Jan Paweł IIGiulio Napolitano/Shutterstock/

W niedzielę mija 18. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II. Jednym z głównych założeń pontyfikatu papieża - Polaka było przywrócenie wolności obywatelskich na obszarze kontrolowanym przez Związek Sowiecki. Jeszcze przed upadkiem imperium, święty Jan Paweł II, w 1991 roku, podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich - dla europejskiej części Rosji i dla Syberii. Taki był początek procesu odbudowy Kościoła katolickiego na Wschodzie.

Choć papież - Polak zabiegał o przyjazd do Rosji, to nigdy nie uzyskał zgody moskiewskiego patriarchatu. Jednak na obszarze dawnego Związku Radzieckiego do dziś święty Jan Paweł II jest wspominany z miłością i szacunkiem. W Moskwie, Irkucku i Togliatti wzniesiono pomniki polskiego świętego. W tym ostatnim mieście Jan Paweł II jest patronem świątyni. 

Przewodnicząca Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz - Romanowa zwraca uwagę na szczególne związki świętego Jana Pawła II z młodzieżą. Przypomina, że przedstawiciele Polonii wielokrotnie przyjeżdżali do Polski, aby wziąć udział w spotkaniach z papieżem. 

Święty Jan Paweł II 25 marca 1984 roku zawierzył świat i Rosję Maryi. W wigilię tej uroczystości do Moskwy dotarł specjalny wysłannik papieża biskup Paweł Hnilica, który w jednej z moskiewskich cerkwi, potajemnie rozłożył tekst zawierzenia, aby w ten symboliczny sposób z serca ówczesnego Związku Radzieckiego być w duchowej łączności z Janem Pawłem II.

IAR/ks

W prestiżowym muzeum w Barcelonie otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny"

31.03.2023 16:25
30 marca w Barcelonie w budynku Museu Nacional d’Art de Catalunya, zlokalizowanym w zbudowanym na Wystawę Światową 1929 r. Pałacu Narodowym, otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". Ta wyjątkowa wystawa została zrealizowana w ramach wspólnego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy "Mom I see war". Mottem projektu jest sentencja pedagoga Janusza Korczaka "Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi".

Polskie MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji

31.03.2023 12:46
W związku z sytuacją na Ukrainie i ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski, MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji; obywatelom Polski pozostającym w Rosji rekomenduje się opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi.

"Paczka dla Bohatera". W całym kraju 2 tysiące wielkanocnych paczek dla weteranów

01.04.2023 12:55
To kulminacja akcji Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera". Wolontariusze organizacji podkreślają, że to nie tylko gest wsparcia, ale przede wszystkim okazja do spotkania z tymi, którym zawdzięczamy wolną Polskę