Redakcja Polska

Literatura polska ukazuje się w białoruskich przekładach mimo antypolskiej polityki Łukaszenki

03.04.2023 14:45
Białoruscy wydawcy prywatni, choć prześladowani przez reżim Łukaszenki, nie rezygnują z wydawania polskiej literatury, tłumaczonej na język białoruski - powiadomił portal Głos znad Niemna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Agnes Kantaruk

W tym roku nakładem wydawnictwa Zmicier Kolas Publisher w serii wydawniczej "Poeci planety" ukazało się kilka tomików poezji polskich autorów w białoruskojęzycznych tłumaczeniach. Są to utwory poezji polskiego poety 17. wieku, Macieja Kazimierza Sarbiewskiego oraz Antoniego Edwarda Odyńca, poety romantycznego, który tworzył w 19. stuleciu. Kolejnym wydawnictwem, które wbrew lansowanej przez białoruskie władze tezie o wrogości wszystkiego co polskie, działa na rzecz przybliżenia Białorusinom najlepszych wzorców polskiej literatury w ich języku ojczystym, jest wydawnictwo "Januszkiewicz". W tym roku nakładem tego wydawnictwa ukazała się przetłumaczona na język białoruski przez Mikołę Ramanouskaha powieść polskiego pisarza Szczepana Twardocha pt. "Król".

Niektóre z książek wydane w języku polskim na Białorusi zostały uznane przez cenzurę za "ekstremistyczne". Na przykład, praca naukowa grodzieńskiego historyka, profesora goszczącego na Uniwersytecie Warszawskim, Aleksandra Smalańczuka o polsko-białoruskim pograniczu 1939-1941. Praca została napisana przez naukowca na podstawie dokumentów z białoruskich archiwów i odzwierciedla stosunek ludności do politycznych, ekonomicznych, socjalnych oraz kulturalnych przemian, które nastąpiły po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Wbrew antypolskiej nagonce rośnie interes publiczności białoruskiej do języka i kultury polskiej.

IAR/dad

Polonia pamięta o Janie Pawle II. Uroczystości m.in. w Nowym Jorku i Waszyngtonie

03.04.2023 11:38
W Stanach Zjednoczonych odbyły się w niedzielę wydarzenia upamiętniające 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. W Narodowym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Waszyngtonie została odprawiona uroczysta msza święta, w Nowym Jorku Polacy zebrali się pod pomnikiem Jana Pawła II.

Wiceszef MSZ: przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie zmieni podejścia do agresji Kremla

03.04.2023 13:30
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w TVP1, że "przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w żadnym stopniu nie zmieni podejścia do Rosji tych państw, które przeciwstawiają się rosyjskiej agresji".

Białoruś: obława na opozycjonistów w Dzierżyńsku

03.04.2023 16:21
W białoruskim Dzierżyńsku w obwodzie mińskim od trzech dni trwa obława na opozycjonistów. Zatrzymano 45 osób, poinformował portal opozycyjny Nasza Niwa.