Redakcja Polska

Elżbieta Witek w Grecji: Polska nigdy nie zapomina o swoich obywatelach rozsianych po całym świecie

10.06.2023 09:38
- Polska, ta macierz, nigdy nie zapomina o swoich obywatelach, którzy rozsiani są po całym świecie - powiedziała w sobotę w Atenach marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Audio
Elżbieta Witek
Elżbieta WitekTT/@elzbietawitek

Marszałek Elżbieta Witek wzięła udział w uroczystości nadania sztandaru Szkole Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach.

"Polska, ta macierz, nigdy nie zapomina o swoich obywatelach, którzy rozsiani są po całym świecie, dlatego tak ważne są spotkania z Polonią wszędzie tam gdzie jeździmy na oficjalne wizyty" - powiedziała.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że otrzymany sztandar należy nosić z wielką dumą z bycia Polakiem. "Dlatego, że mamy wspaniałą historię, wspaniałych bohaterów, jednym z nich jest patron waszej szkoły" - dodała.

"Pamiętajcie o tym, że gdziekolwiek na świecie będziecie, gdziekolwiek, zawsze jest takie miejsce, które będzie wasze. To jest Polska, która nigdy o was nie zapomni, która zawsze będzie podtrzymywała z wami więź i która będzie wam dziękowała za to, że jesteście najwspanialszymi ambasadorami polskości" - zaznaczyła Elżbieta Witek.

Patron szkoły - Zygmunt Mineyko - urodził się 11 maja 1840 roku w Bałwaniszkach koło Wilna. Był naukowcem, inżynierem i oficerem. Walczył między innymi w powstaniu styczniowym. Ukończył studia na wydziale inżynierii lądowej i wodnej École Militaire w Paryżu. Prowadził między innymi budowę linii kolejowych, mostów i kanałów w Bułgarii, Turcji i Grecji. W 1878 roku dokonał sensacyjnego odkrycia archeologicznego. Jego wyprawa znalazła ślady świątyni Zeusa w Dodonie. Był autorem wielu prac naukowych na temat historii i kultury Grecji.

PAP/IAR/ks

Polonia na całym świecie obchodzi Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja

03.05.2023 11:14
Polacy, między innymi, w Niemczech i we Francji, świętują uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystości są rozłożone na kilka tygodni.  

Tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia przeszło ulicami Chicago w dorocznej Paradzie Polonii

07.05.2023 10:00
Polskie władze reprezentowali między innymi wicepremier Mariusz Błaszczak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Specjalne przesłanie do uczestników parady skierował prezydent Andrzej Duda.

179. pielgrzymka Polonii do „Panteonu Polskiej Emigracji” w Montmorency

28.05.2023 12:00
Francuska Polonia udaje się z tradycyjną pielgrzymką do cmentarza w Montmorency pod Paryżem, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków.