Redakcja Polska

Tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia przeszło ulicami Chicago w dorocznej Paradzie Polonii

07.05.2023 10:00
Polskie władze reprezentowali między innymi wicepremier Mariusz Błaszczak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Specjalne przesłanie do uczestników parady skierował prezydent Andrzej Duda.
Audio
Pierwsza parada Polonii odbyła się w 1891 roku, gdy Polski nie było na mapie Europy
Pierwsza parada Polonii odbyła się w 1891 roku, gdy Polski nie było na mapie EuropyTwitter/@PLinChicago

Tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia przeszło ulicami Chicago w dorocznej paradzie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie władze reprezentowali między innymi wicepremier Mariusz Błaszczak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Specjalne przesłanie do uczestników parady skierował prezydent Andrzej Duda.

Ponad dwie i pół godziny jedną z głównych ulic Chicago - South Columbus Drive maszerował biało-czerwony pochód, między innymi dzieci i nauczyciele z polskich szkół, zespoły folklorystyczne, polonijne stowarzyszenia i organizacje, kluby historyczne i sportowe. Na udekorowanych w barwy narodowe rydwanach jechały zespoły muzyczne i taneczne.

„Chicagowska parada to niezwykle ważne wydarzenie o imponującej historii, które sprawia, że ze wzruszenia mocniej biją serca wszystkich Polaków” - napisał do uczestników parady prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez szefa BBN Jacka Siewierę

Wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska powiedziała Polskiemu Radiu, że czuje dumę z Polonii, która jest najlepszym ambasadorem Polski w USA. „Teraz w dobie wojny na Ukrainie jest to niezwykle ważne, ponieważ budujemy partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi, budujemy sojusz proukraiński i Amerykanie są dla nas ważni” - powiedziała wicemarszałek i podziękowała Polonii za podtrzymywanie polskości. 

Parada Polonii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja organizowana jest w Chicago XIX wieku. Pierwsza odbyła się w 1891 roku, gdy Polski nie było na mapie Europy. Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Chicago są największym wydarzeniem z tej okazji poza granicami Polski.

IAR/ks

Nowojorska Polonia uczciła Dzień Flagi biało-czerwoną paradą samochodów i motocykli

01.05.2023 08:47
Po raz trzeci w tym roku Polacy z Nowego Jorku wyruszyli z okazji Dnia Flagi kawalkadą udekorowanych na biało-czerwono pojazdów. Przebyli w niedzielę trasę wiodącą przez część dwóch dzielnic miasta, Brooklyn i Queens.

Jan Dziedziczak: Parady Polskości są wspaniałą manifestacją patriotyzmu

06.05.2023 11:05
W Wilnie odbywa się Parada Polskości. Wydarzenie organizowane jest każdego roku z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie

07.05.2023 10:00
Pomimo trwającej pełnowymiarowej wojny na Ukrainie, środowisko polskie i konsulat we Lwowie postanowili uczcić rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. Tradycyjnie tego dnia Polacy składają kwiaty pod pomnikiem Adam Mickiewicza.