Redakcja Polska

Niemcy: w Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy

04.12.2023 13:31
W niemieckim Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy, który corocznie przyciąga tysiące odwiedzających. Trzydniowa impreza już po raz dziewiętnasty dała polskim wystawcom okazję do zaprezentowania rękodzieła i potraw wigilijnych znad Wisły.
Audio
  • Niemcy: w Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Polski Jarmark Świąteczny w Poczdamie
Polski Jarmark Świąteczny w PoczdamieŹródło Fot.: X (Twitter) / Botschaft Polen DE @PLinDeutschland

Na dawnych przedprożach pruskich stajni w Poczdamie królowały polskie stragany, które miały wiele do zaoferowania. - Niemcy doceniają polskie wędliny i polską jakość, a przede wszystkim to, że oferujemy wyroby własne i naturalne - powiedział Polskiemu Radiu Maciej Bednarek z dolnośląskiego Milicza.


Posłuchaj
00:56 12692729_1.mp3 Niemcy: w Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Nieustającą popularnością wśród mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza cieszą się tradycje i sztuka Łużyczan. - Niemcy zawsze sobie już cenili autentyczność ludową Ziemi Łużyckiej  - uważa Rozetta Filipek z Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.

Jarmark w Poczdamie jest też okazją do zapoznania się z polską literaturą. - Z reguły przychodzą do nas Niemcy, którzy kupują niemieckie wydania autorów znad Wisły. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się jednak też polskojęzyczna literatura dziecięca. To wyraźny znak, że polscy rodzice dbają o naukę języka - wskazuje Carsten Herzberg z Towarszystwa Polsko-Niemieckiego Brandenburgii.

Na Jarmarku Gwiazdkowym w Poczdamie nie zabrakło także akcentów ukraińskich. Przy historycznych stajniach królewskich wystąpił między innymi zespół Dagadana, łączący elementy polskiego i ukraińskiego folkloru.


IAR/dad

Caritas Polska zainaugurowała akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

04.12.2023 10:01
30-tej edycji akcji tradycyjnie towarzyszy rozprowadzanie Świecy Caritas w parafiach; dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na pomoc najmłodszym w Polsce i za granicą.    

Niezwykły album z interpretacjami piosenek Ewy Demarczyk w wykonaniu Lory Szafran

04.12.2023 10:58
Wybitna wokalistka jazzowa na najnowszej płycie zmierzyła się z legendą równie wybitnej gwiazdy Piwnicy pod Baranami; powstał niezwykły album, a Lorze Szafran towarzyszy m.in. Aga Zaryan.  

Aleksy Dzikawicki: Poleszucy to odrębny lud, ze swoją mentalnością i podejściem do świata 

04.12.2023 11:37
"Ońde", czyli "tutaj" albo "właśnie" to tytuł zbioru tekstów w dialekcie poleskim. Jego autorem jest Aleksy Dzikawicki, wicedyrektor Biełsatu. Książka jest zbiorem opowiadań i wierszy. W zamierzeniu jest ona hołdem złożonym mieszkańcom Polesia.