Redakcja Polska

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.
Koncert polsko-ukraińskich pieśni w Bratysławie
Koncert polsko-ukraińskich pieśni w BratysławieŹródło: ambasada RP w Bratysławie

W ramach obchodów drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę odbył się recital polskich i ukraińskich pieśni w wykonaniu sióstr Olgi Pasiecznik i Natalii Pasiecznik. Olga Pasiecznik jest światowej sławy śpiewaczką operową z Ukrainy, która od wielu lat mieszka w Polsce, a obecnie pracuje w Królewskiej Operze Polskiej w Warszawie. Jej siostra Natalia Pasiecznik jest znaną pianistką koncertową, która obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie jest profesorem w Królewskiej Akademii Muzycznej. Jest również dyrektorem Instytutu Ukraińskiego w tym mieście. Wyjątkowy koncert odbył się w barokowej scenerii kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (Klaryski) na Starym Mieście w Bratysławie.

Podczas koncertu, który cieszył się zainteresowaniem przedstawicieli placówek dyplomatycznych w stolicy Słowacji, przedstawicieli słowackich instytucji państwowych, a także szerokiej publiczności, zabrzmiały kompozycje klasyków polskiej i ukraińskiej muzyki: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Mykola Lysenko, Kyrylo Stecenko, Jakiva Stepovyja czy Wiktora Kosenko.

W swoim przemówieniu do gości wieczoru Ambasador RP na Słowacji Maciej Ruczaj podkreślił symboliczne znaczenie tego wydarzenia – symbolu wsparcia i solidarności z cierpiącą Ukrainą, walczącą o swoją wolność. - Cieszę się, że w Polsce i na Słowacji, mimo pewnego zmęczenia wojną, większość ludzi wciąż potrafi odróżnić ofiarę od agresora. Że większość ludzi rozumie, kto zasługuje na solidarność i wsparcie, a kto na potępienie. Że tutaj w Polsce i na Słowacji jak nigdzie indziej powinniśmy rozumieć pragnienie wolności i możliwości swobodnego decydowania o losach własnego narodu. Wszak jeszcze niedawno również nam w Polsce i na Słowacji odmawiano tego samego – powiedział.

Ambasador Ukrainy na Słowacji Myrosław Kastran podziękował Polakom i Słowakom za pomoc udzielaną Ukrainie i zakończył swoje przemówienie hasłem "za wolność naszą i waszą".

Koncert był jednym z głównych wydarzeń upamiętniających rocznicę wybuchu wojny organizowanych w stolicy Słowacji.

 

Źródło: mat. prasowe ambasady RP w Bratysławie.

dad

Wkrótce rusza 22 edycja londyńskiego Festiwalu Polskich Filmów „Kinoteka”

28.02.2024 12:43
Festiwal organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej potrwa 3 tygodnie.  

Siedmiu dziennikarzy polskich i polonijnych wyróżnionych w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

28.02.2024 15:30
Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński wręczył nagrody laureatom 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Pierwsze miejsce zdobyła Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów” poświęcony literatce i publicystce Danucie Mostwin.