Redakcja Polska

Wystawa Instytutu Polskiego w Pradze zwraca uwagę na pułapki językowe

11.03.2024 09:20
Podobne słowa w językach polskim i czeskim o zupełnie odmiennym znaczeniu - wystawę o tak zwanych fałszywych przyjaciołach przygotował Instytut Polski w Pradze wraz ze studentkami Uniwersytetu Karola.
Audio
  • Praga: wystawa Instytutu Polskiego zwraca uwagę na pułapki językowe [posłuchaj]
Podobne słowa w językach polskim i czeskim o zupełnie odmiennym znaczeniu
Podobne słowa w językach polskim i czeskim o zupełnie odmiennym znaczeniuJuan Ci/Shutterstock

Aktualnie można ją oglądać w czeskiej stolicy. Statek to po czesku gospodarstwo, a plyn to gaz. Chřest ma niewiele wspólnego z obrzędem religijnym, bo w Czechach oznacza szparaga. Ostrożnie z poprawianiem - poprava to egzekucja. Istnieje też kilka niepozornych polskich słów, które Czecha mogą dotkliwie obrazić. 

Na językowe pułapki zwraca uwagę wystawa, o której powiedziała korespondentowi Polskiego Radia Lucie Zakopalová z Instytutu Polskiego w Pradze.

„Jeśli Polak przyjedzie do Czech i będzie potrzebował zmienić oponę w samochodzie, to może się zdziwić, kiedy w trakcie poszukiwań opony wyląduje w teatrze. Czeska opona to kurtyna” - wyjaśniła Lucie Zakopalová. „Wystawa ma trochę pomóc ludziom i uświadomić im, że choć języki czeski i polski są sobie bliskie, to trzeba trochę uważać” - dodała.

Do 22 marca wystawa planszowa o zdradliwych słowach będzie pokazywana w Bibliotece Narodowej w Pradze. Później trafi w inne miejsca - w kwietniu zostanie zaprezentowana podczas Dni Polskich w Brnie, a jesienią - w Ostrawie.

IAR/ks

Premier Tusk po spotkaniu z premierem Fialą: Polska i Czechy jednym głosem o sprawach regionu

27.02.2024 14:53
W Pradze premier Polski Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał jednomyślność w kwestii wojny na Ukrainie. Dodał, że Polska i Czechy mówią jednym głosem od początku konfliktu i wyraził zadowolenie ze współpracy w najważniejszych kwestiach, na przykład dostaw amunicji. Petr Fiala zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że ten kraj walczy o wolność całej Europy. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy". Nawiązał tym samym do wczorajszego szczytu przywódców europejskich w Paryżu.

Emmanuel Macron znalazł w prezydencie Czech sojusznika w planie wysłania wojsk na Ukrainę

06.03.2024 14:15
Czeski prezydent nie wydaje się zaniepokojony odwetem ze strony Rosji, która mogłaby postrzegać ten ruch jako bezpośrednie zaangażowanie wojsk NATO w konflikt

Były szef sztabu czeskiej armii: wstępowanie do NATO wraz z Polską i Węgrami było ważne

09.03.2024 14:50
Generał Jiří Šedivý, który 25 lat temu, kiedy Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO, stał na czele czeskiej armii, ocenił, że armie tych państw musiały poradzić sobie z podobnymi problemami.