Redakcja Polska

Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

26.09.2024 15:18
619 osób z 20 krajów otrzymało stypendium NAWA w Programie im. gen. Andersa i wkrótce rozpocznie studia w Polsce. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, mających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju. O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski.
Audio
  • Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa. Z dr Zofią Sawicką, p.o. dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Zofia Sawicka w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Dr Zofia Sawicka w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Program Andres NAWA od lat przyciąga najzdolniejsze osoby o polskich korzeniach z różnych zakątków świata. Dzięki niemu młodzież polonijna mieszkająca na całym świecie ma szansę na podjęcie kształcenia akademickiego w Polsce.

W ramach naboru wniosków w tegorocznej edycji złożono 1131 wniosków, spośród których 619 uzyskało stypendium Dyrektora NAWA i będą one realizowane na uczelniach podległych Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto NAWA przeprowadziła formalną weryfikację wniosków stypendystów ubiegających się o stypendium Ministra Zdrowia oraz o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najliczniejszą grupę stypendystów NAWA, podobnie jak w poprzednich edycjach programu, stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Czech i Kazachstanu. Po raz pierwszy w historii programu Anders NAWA stypendium otrzymali obywatele Ekwadoru i Hiszpanii.

Stypendyści programu Anders NAWA będą kształcić się na wybranych przez siebie uczelniach w całej Polsce bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów. NAWA oferuje  comiesięczne stypendium w wysokości 1800 zł w regulaminowym okresie kształcenia oraz zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub w uczelniach publicznych. Ponadto w tegorocznej edycji po raz pierwszy stypendyści otrzymają dofinansowanie kosztów podróży międzynarodowej związanej z przyjazdem do Polski w celu podjęcia kształcenia.

W tym roku największą popularnością wśród stypendystów cieszą się kierunki studiów, takie jak: zarządzanie, informatyka, finanse, ekonomia, logistyka oraz stosunki międzynarodowe. Najchętniej wybieranymi uczelniami są: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Od początku realizacji programu Anders (2018-2024) do NAWA wpłynęło ponad 11,5 tysiąca wniosków, spośród których stypendia Dyrektora NAWA przyznano ponad 4,5 tysiąca przedstawicielom Polonii z całego świata.

Z dr Zofią Sawicką, p.o. dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!


Źródło: NAWA/ho

Polscy muzealnicy z całego świata spotkają się w Muzeum Polskim w Chicago

23.09.2024 12:15
W Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago od 24 do 28 września odbędzie się konferencja naukowa, skierowana do badaczy historii i życia kulturalnego polskiej emigracji, archiwistów, bibliotekarzy z Polski i z zagranicy.

Odznaczenia państwowe dla Polonii amerykańskiej. "To wzruszający moment"

24.09.2024 18:12
Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom Polonii amerykańskiej. Wyróżnienia trafiły do osób, które od lat pracują na rzecz polskości, promocji narodowej kultury i niosą rodakom pomoc.

Instytut Polski w Paryżu obchodzi 45-lecie działalności

25.09.2024 10:52
Instytut Polski w Paryżu świętuje we wrześniu 45-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie we wtorek wieczorem odbyło się poza siedzibą Instytutu, która jest w trakcie remontu. Mimo tych prac, zaplanowanych na dwa lata, placówka jest aktywna na mapie kulturalnej Paryża.

W Senacie uroczyście powołano Polonijną Radę Konsultacyjną przy Marszałku Senatu RP

26.09.2024 08:59
- Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.