Redakcja Polska

Polska delegacja oddaje hołd pochowanym na Polskim Cmentarzu w Loretto

17.07.2022 10:10
Weterani Armii Andersa, którzy w 1944 roku walcząc z Niemcami wyzwalali miasta włoskiej Marchii nad Adriatykiem, wyruszyli do Włoch na obchody 78-lecia wyzwolenia Ankony oraz 225-lecia powstania Mazurka Dąbrowskiego.
Audio
  • Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że postawa Polaków w trakcie bitwy cały czas żyje we włoskiej pamięci [posłuchaj]
  • W 78. rocznicę zakończenia Bitwy o Ankonę polska delegacja razem z weteranami 2 Korpusu Polskiego oraz szefem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oddała hołd poległym we Włoszech. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Jan Józef Kasprzyk
Jan Józef Kasprzyk IAR/ Łukasz Kowalski

W 78. rocznicę zakończenia Bitwy o Ankonę polska delegacja razem z weteranami 2 Korpusu Polskiego oraz szefem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odda hołd poległym we Włoszech. Dziś popołudniu odbędą się uroczystości na Polskim Cmentarzu w Loretto.

W Loretto odbędzie się msza polowa, ceremonia składania wieńców a szef UdsKiOR wręczy zasłużonym medale Pro Patria oraz Pro Bono Poloniae. "Główne uroczystości w Loretto, na cmentarzu gdzie spoczywa blisko tysiąc żołnierzy polskich. Tam oddamy hołd, wspólnie z żołnierzami 2 Korpusu Polskiego ich poległym kolegom" - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

W uroczystości weźmie także udział delegacja włoska. Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że postawa Polaków w trakcie bitwy cały czas żyje we włoskiej pamięci. "Polscy żołnierze gasili pożar wywołany przez ostrzał artyleryjski w Bazylice Loretańskiej. Oni nie myśleli wtedy, żeby strzelać do Niemców tylko żeby gasić pożar jednej z najważniejszych świątyń na terenie Europy" - powiedział szef UdsKiOR. 

Jutro pod Bramą świętego Stefana przez którą polscy żołnierze 78 lat temu wkroczyli do miasta odbędą się główne uroczystości związane z rocznicą. W ich trakcie między innymi zostanie odsłonięty pomnika upamiętniającego Pułk Ułanów Karpackich.

Bitwa o Ankonę jest drugim po szturmie klasztoru na Monte Cassino polskim zwycięstwem w trakcie alianckiej kampanii we Włoszech. Dzięki zajęciu przez 2 Korpus Polski Ankony, alianci zdobyli kontrolę nad ważnym portem nad Adriatykiem, to z kolei umożliwiło im kontynuowanie ofensywy.

IAR/ks

Mija 89 lat od pierwszej audycji "Wesoła Lwowska Fala"

16.07.2022 15:53
89 lat temu, 16 lipca 1933 roku, Polskie Radio Lwów wyemitowało premierową audycję "Wesoła Lwowska Fala". Nadawana na całą Polskę cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy. Do 1939 roku w każdy niedzielny wieczór słuchało jej sześć milionów ludzi. W okresie międzywojennym powstało sto osiemdziesiąt siedem wydań audycji i blisko dwieście występów estradowych.

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o współpracy z ukraińskimi i białoruskimi organizacjami

17.07.2022 09:50
"Okazało się, że nasze zadanie opowiadania o Polsce jest związane z opowiadaniem o naszych sąsiadach. Czerpiemy przy tym sporo z myśli i dorobku Jerzego Giedroycia" - mówi Hanna Radziejowska.

Ósma rocznica zestrzelenia MH17. Szef dyplomacji UE wzywa Rosję do uznania odpowiedzialności

17.07.2022 12:30
17 lipca 2014 roku maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii.