Redakcja Polska

Mija 89 lat od pierwszej audycji "Wesoła Lwowska Fala"

16.07.2022 15:53
89 lat temu, 16 lipca 1933 roku, Polskie Radio Lwów wyemitowało premierową audycję "Wesoła Lwowska Fala". Nadawana na całą Polskę cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy. Do 1939 roku w każdy niedzielny wieczór słuchało jej sześć milionów ludzi. W okresie międzywojennym powstało sto osiemdziesiąt siedem wydań audycji i blisko dwieście występów estradowych.
Audio
  • 89 lat temu, 16 lipca 1933 roku, Polskie Radio Lwów wyemitowało premierową audycję "Wesoła Lwowska Fala". Materiał Haliny Ostas [posłuchaj]
Zespół Wesołej Lwowskiej Fali
Zespół Wesołej Lwowskiej FaliZbiory Archiwum Polskiego Radia

Pomysłodawcą, autorem większości tekstów i kierownikiem artystycznym programu był Wiktor Budzyński. W role lwowskich batiarów - Szczepcia i Tońka - wcielili się Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger. Duet zdobył serca słuchaczy zabawnymi dialogami. Gwiazdą audycji była też śpiewaczka i parodystka Włada Majewska.

Działające przed II wojną światową Polskie Radio Lwów było dynamicznie rozwijającą się rozgłośnią, a sam Lwów w 1939 roku - najlepiej zradiofonizowanym miastem w kraju, mogącym pochwalić się 45 tysiącami abonentów.

Radio Lwów miało bogaty repertuar programów, były to między innymi wieczory literackie, audycje dla chorych, transmisje sportowe oraz występy orkiestry Tadeusza Seredyńskiego, która od 1938 roku stanowiła stały zespół rozgłośni. Stacja zamilkła po agresji sowieckiej na Polskę i wkroczeniu Armii Czerwonej do Lwowa we wrześniu 1939 roku.

Niektórzy z radiowców przedostali się na Zachód, by wraz z żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych przejść szlak bojowy, dając setki występów i przedstawień. Jedną z nich była Włada Majewska, która po wojnie pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Związała się z Teatrem Mariana Hemara w Londynie, gdzie zasłynęła jako wykonawczyni lwowskich piosenek. Przez kilkadziesiąt lat była dziennikarką i kierowniczką londyńskiego biura Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Zmarła w 2011 roku.

Kazimierz Wajda - Szczepko (zmarł w 1955 roku) - po wojnie pracował w redakcji rozrywki Polskiego Radia, między innymi z Jeremim Przyborą. Zajmował się głównie transmisjami z występów cyrkowych, organizowanych dla robotników w zakładach pracy.

Z kolei Henryk Vogelfänger - Tońko - był żołnierzem 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Po wojnie pozostał w Anglii, gdzie uczył łaciny i prawa. Do Polski powrócił pod koniec lat 80. XX wieku. Zmarł w 1990 roku.


IAR/ho


Wystawa Dzieje Hymnu Polskiego oraz obchody Tygodnia Hymnu Polskiego

12.07.2022 10:00
Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora "Mazurka Dąbrowskiego". W 2022 roku przypada również 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym RP. Powyższe uroczystości będą obchodzone podczas Tygodnia Hymnu Polskiego, który rozpoczyna się 11 i potrwa do 17 lipca.

130 lat temu urodził się Bruno Schulz - pisarz, grafik i rysownik

13.07.2022 14:38
12 lipca 1892 r. urodził się w Drohobyczu (obecnie Ukraina) w rodzinie żydowskich sklepikarzy Bruno Schulz, jeden z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownik i grafik, autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".

Wkrótce rusza Festiwal Muzyczny „Sąsiedzi 2022" w Pradze

15.07.2022 11:54
W ramach Festiwalu Muzycznego „Sąsiedzi 2022", którego organizatorem jest wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych "Firlej", 20. lipca w Punctum - Krásovka w Pradze wystąpi wrocławski zespół Młyn i nowopowstały polsko-czeski projekt pod wodzą znanego czeskiego multiinstrumentalisty Petra Vrby, zespołu Młyn, oraz Martina Náběleka związanego z kolektywem Punktum.