Redakcja Polska

Ósma rocznica zestrzelenia MH17. Szef dyplomacji UE wzywa Rosję do uznania odpowiedzialności

17.07.2022 12:30
17 lipca 2014 roku maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii.
Audio
  • Ósma rocznica zestrzelenia MH17, szef dyplomacji UE wzywa Rosję do uznania odpowiedzialności [posłuchaj]
Holenderscy prokuratorzy domagają się dożywocia dla osób odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu MH17 nad Ukrainą w 2014 roku. Nz bojownik pilnujący wraku MH17
Holenderscy prokuratorzy domagają się dożywocia dla osób odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu MH17 nad Ukrainą w 2014 roku. N/z bojownik pilnujący wraku MH17Denis Kornilov / shutterstock.com

Dziś mija ósma rocznica zestrzelenia samolotu MH17 w Donbasie nad wschodnią Ukrainą, okupowaną przez Rosję. 17 lipca 2014 roku maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w opublikowanym oświadczeniu wezwał Rosję do uznania odpowiedzialności. Moskwa konsekwentnie odrzuca oskarżenia o udział w zestrzeleniu maszyny. 

Szef unijnej dyplomacji napisał, że obecna rosyjska napaść na Ukrainę jest bolesnym przypomnieniem tego, co zdarzyło się 8 lat temu i wzmacnia potrzebę ustalenia odpowiedzialności. "Unia Europejska odnotowuje wszystkie toczące się postępowania sądowe i oczekuje, że Rosja uzna swoją odpowiedzialność i będzie w pełni współpracować w tej sprawie" - podkreślił szef unijnej dyplomacji. Międzynarodowe śledztwo wykazało, że samolot MH17 został trafiony pociskiem wystrzelonym z systemu rakietowego BUK, który do Donbasu został przywieziony z Rosji i do Rosji, po odpaleniu rakiet, wyrzutnia została wywieziona. 

Pod koniec grudnia ubiegłego roku holenderska prokuratura zażądała kar dożywotniego więzienia dla czterech mężczyzn - trzech Rosjan i Ukraińca powiązanego z prorosyjskimi separatystami. Byli oni sądzeni zaocznie. Wyrok ma zapaść jesienią tego roku.

IAR/ks

Specjalny status dla Polaków na Ukrainie. "Ten gest pokazuje jak zbliżyła się Polska z Ukrainą"

16.07.2022 16:35
Prezydent Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy. Jak podkreślono, projekt ustawy o "prawnych i socjalnych gwarancjach" dla obywateli Polski na Ukrainie to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.

Czy reżim Putina upadnie na wzór Związku Sowieckiego? Analitycy tłumaczą, że to błędne odczytywanie historii

17.07.2022 09:43
"Zachód myli się, oczekując, że może doprowadzić do upadku współczesnej Rosji na wzór upadku Związku Sowieckiego" - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs".

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o współpracy z ukraińskimi i białoruskimi organizacjami

17.07.2022 09:50
"Okazało się, że nasze zadanie opowiadania o Polsce jest związane z opowiadaniem o naszych sąsiadach. Czerpiemy przy tym sporo z myśli i dorobku Jerzego Giedroycia" - mówi Hanna Radziejowska.