Redakcja Polska

Więzionemu na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi zakazano pisać listy po polsku

27.07.2022 13:50
Mimo upływu terminu aresztowania Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi nie został on wypuszczony na wolność. To znaczy, że termin pozbawienia wolności mógł zostać przedłużony - napisała w internecie jego żona Oksana, cytowana przez Euroradio.
Andrzej Poczobut - zdjęcie archiwalne
Andrzej Poczobut - zdjęcie archiwalneWłodzimierz Pac, Polskie Radio

Administracja więzienia zakazała Poczobutowi pisać listy po polsku do syna, z którym rozmawia on w języku ojczystym. Skargi więźnia nie przynoszą rezultatu.

Andrzej Poczobut został aresztowany 25 marca 2021 roku razem z kilkoma działaczami polskimi pod zarzutem "podżegania do nienawiści narodowej". On i przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys są przekonani o swojej niewinności i odmówili udania sie na emigrację.

IAR/dad

Polscy strażacy i policjanci gaszą pożary w Czechach

27.07.2022 10:28
Polscy strażacy i policjanci biorą udział w gaszeniu pożaru Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. We wtorek wieczorem zrzucili z policyjnego śmigłowca na płonący las 120 ton wody - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na sprzęt wojskowy z Korei Południowej

27.07.2022 12:42
Wojsko Polskie otrzyma czołgi K-2, armatohaubice K-9 i samoloty FA-50 wyprodukowane w Korei Południowej. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowy ramowe na dostawy sprzętu wojskowego z tego kraju.

78 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację KL Warschau powstałego na terenie ruin warszawskiego getta

27.07.2022 13:48
Obóz funkcjonował od lipca 1943 roku do sierpnia 1944, kiedy został wyzwolony przez żołnierzy Batalionu "Zośka". Z uwagi na swoje usytuowanie, przy ulicy Gęsiej, przez warszawiaków nazywany był "Gęsiówką".