Redakcja Polska

"Repatriacja przez edukację". Jubileusz Liceum Ogólnokształcącego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie

20.10.2022 10:01
30 lat istnienia świętuje Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Szkoła ma charakter polonijny - kształci się w niej młodzież polskiego pochodzenia, której przodkowie zostali wysiedleni na Wschód. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 
Audio
  • Z Ewą Petrykiewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
  • Uroczysta gala jubileuszu, podczas której szczególnie zasłużonym darczyńcom i przyjaciołom szkoły wręczone zostały honorowe statuetki "Stanisławów" odbyła się w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina, w Warszawie. Relacja Haliny Ostas [posłuchaj]
Para Prezydencka z wizytą w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie
Para Prezydencka z wizytą w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w WarszawieFoto: materiały prasowe

Uroczysta gala jubileuszu, podczas której szczególnie zasłużonym Darczyńcom i Przyjaciołom Szkoły wręczone zostały honorowe statuetki "Stanisławów" odbyła się w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina, w Warszawie.

Przez trzydzieści lat w szkolnych murach gościło około tysiąca pięciuset uczniów. Większość absolwentów i uczniów pochodzi z Kresów RP lub są potomkami zesłańców na Syberię i do Kazachstanu. Po maturze, młodzież, która zdobyła wykształcenie w Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki kontynuuje naukę na polskich uczelniach.

Liceum funkcjonuje od 1992 roku. Zostało założone przez grono rodziców przy współpracy z domem dziecka w Pyrach (dzisiejsza część Ursynowa). Dwa lata później szkoła odziedziczyła sztandar oraz pamiątki po Gimnazjum i Liceum Męskim im. św. Stanisława Kostki, które mieściło się przed wojną w Warszawie przy ul. Traugutta. Do absolwentów przedwojennej szkoły należą m.in. Witold Gombrowicz, Stanisław Baliński, ks. Jan Zieja.

W 2003 roku Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki stało się szkołą otwartą na młodzież powracającą do Polski z byłych republik Związku Radzieckiego, takich jak: Kazachstan, Rosja, Ukraina, ale również Uzbekistan, Mołdawia, Gruzja, Armenia. Dla tych potomków represjonowanych Polaków, wywiezionych na wschód, czy też tych, którzy wskutek przesunięcia granic po II wojnie światowej znaleźli się poza terytorium Polski, powstał przyszkolny internat, aby po przyjeździe do ojczyzny przodków mogli znaleźć schronienie i pobierać naukę. Otwarto też program mecenatu szkolnego, w którym darczyńcy wspierają edukację uczniów dofinansowując ich utrzymanie w Polsce. 

Szkoła podtrzymuje tradycje patriotyczne i katolickie, starając się wychować podopiecznych na szlachetnych ludzi. Wszelkie wycieczki i wyjazdy w tej szkole mają wyjątkowy charakter. Nie tylko integrują młodzież, przybyłą z różnych krajów, ale również mają na celu edukację historyczno-kulturową ukazując najpiękniejsze i najważniejsze części naszego kraju.

Patronat medialny nad uroczystością 30-lecia szkoły objęły: Polskie Radio dla Zagranicy, TVP Polonia oraz Fundusz Patriotyczny.

Ewą Petrykiewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki, rozmawia Halina Ostas

W Niemczech otwarto pierwsze polskie przedszkole finansowane z budżetu państwa

14.10.2022 15:06
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie nowych polskich placówek edukacyjnych w Niemczech. Szef resortu edukacji mówił o tym w związku z otwarciem pierwszego polskiego państwowego przedszkola w tym kraju, które będzie funkcjonowało w polskiej szkole imienia generała Stefana Grota-Roweckiego działającej przy ambasadzie w Berlinie.

Czortkowskie Dominikanki: pomagamy Ukraińcom od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji

18.10.2022 11:57
Siostra Marcelina (Joanna Mańka) prowadzi sobotnią Szkołę Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek. Siostry od ponad 25 lat prowadzą tę szkołę w Czortkowie. W czasie inwazji rosyjskiej czortkowskie Dominikanki bardzo zaangażowały się w pomoc Ukraińcom.

Artur Deska z Drohobycza. Polak, który od 19 lat pomaga Ukraińcom

19.10.2022 11:01
Artur Deska mieszka w Drohobyczu 19 lat, od 1 września 2003 roku. Od samego poczatku jego obecność była związana z działalnością charytatywną. Jest zastępcą dyrektora Caritasu Samborsko-Drohobyckiej Diecezji Cerkwi Greckokatolickiej.