Redakcja Polska

Wiedeń: pokaz dokumentu "Dom z drzazg" w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

24.02.2023 15:00
W przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu, wspólnie z Ambasadą RP, Stałymi Przedstawicielstwami RP przy OBWE i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Ambasadami Ukrainy, Niemiec, Szwecji i Danii, zaprosił przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, urzędów, dziennikarzy i środowisk opiniotwórczych na specjalny pokaz filmu "Dom z drzazg". W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób.
Pokaz filmu Dom z drzazg w Wiedniu
Pokaz filmu "Dom z drzazg" w WiedniuFot.: Instytut Polski w Wiedniu

"Dom z drzazg" to nominowany do Oscara duńsko-ukraińsko-szwedzko-fiński dokument z 2022 roku w reżyserii duńskiego reżysera Simona Lehrenga Vilmonta. Film był już wielokrotnie już nagradzany, opowiada historię tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Bohaterami filmu są dzieci, które najbardziej cierpią w tym konflikcie oraz ich opiekunowie – pełni ciepła, starający się zapewnić  dzieciom magiczną, bezpieczną atmosferę. Sceny do filmu zostały nakręcone w 2021 r., jednak po rosyjskiej agresji te dzieci musiały zostać ewakuowane bezpieczniejsze tereny. Obecnie większość z nich przebywa za granicą.

Otwierając wydarzenie, dyrektor Instytutu Polskiego Monika Szmigiel-Turlej podkreśla, że za nami dwanaście miesięcy niesłychanego wręcz okrucieństwa, miesięcy odmierzanych bombardowaniami szkół, szpitali, budynków cywilnych. Zwróciła także na dużą liczbę ofiar wśród dzieci, które najbardziej cierpią i potrzebują naszej pomocy.

Jako gość specjalny w pokazie na nasze zaproszenie wzięli udział przedstawiciele Fundacji Happy Kids z Łodzi: prezes Andrzej Kartasiński i Agnieszka Kozielska. Fundacja już  od ponad 20 lat pomaga polskim dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji, są osierocone, porzucone, potrzebują pomocy. Te doświadczenia pomogły w organizowaniu pomocy dla Ukrainy. Organizacja od pierwszych dni wojny ewakuowała do Polski 1,5 tys. ukraińskich sierot wraz z opiekunami. Przedstawiciele Fundacji opowiedzieli, jak organizowana była pomoc, jakie doświadczenia zebrano na przestrzeni tego roku oraz jak obecnie wygląda sytuacja, jakie są największe wyzwania i potrzeby.

Wydarzenie było okazją do wyrażenia solidarności i wsparcia dla Ukrainy, ale także zaakcentowania bezprecedensowej skali polskiego zaangażowania.

Jest to jedno z cyklu wydarzeń organizowanych przez IP w Wiedniu mających na celu zaakacentowanie z solidarności z Ukrainą.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Pomoc z Polski dla mieszkańców Żytomierza. Skorzystają też polskie rodziny

18.02.2023 18:08
Do Żytomierza dotarł kolejny transport żywności i pakietów medycznych od Fundacji "Dziękujemy za wolność" współpracującej z ukraińskimi organizacjami społecznymi. Pomoc trafi m.in. do polskich rodzin, które od dawna żyją w tym mieście.

Rocznica rosyjskiej inwazji. Instytut Polski w Wiedniu angażuje się w projekty związane z Ukrainą

20.02.2023 15:23
W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował otwarciem wystawy "Nowe Ikony Polska Ukraina 2022" w dniu 17 lutego, cykl wydarzeń: wystawa, dyskusja, pokaz filmu, koncert, mających na celu podkreślenie wsparcia i  solidarności z tym krajem oraz upamiętnienie ofiar rosyjskiej agresji.

Rok działalności Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

23.02.2023 14:48
Biuro powstało w rekordowym tempie w marcu 2022 r., aby wspierać rodziny uciekające przed wojną i pomagać im w powrocie do normalności. Dostarcza środki higieniczne i sanitarne, apteczki oraz ratujący życie sprzęt medyczny dla 350 000 uchodźców w Polsce.