Redakcja Polska

10 lat Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

31.05.2023 14:00
- Nie chcieliśmy robić czegoś hucznego, nawet nie chcieliśmy nazywać tego jubileuszem, ale raczej spotkaniem podsumowującym 10 lat naszej pracy. To było spotkanie przyjaciół - mówi Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie.
Audio
  • 10 lat Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Z Marią Osidacz, dyrektorką placówki rozmawia Eugeniusz Sało [posłuchaj]
Wizyta Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser- Dudy w CKPiDE w Iwano-Frankiwsku
Wizyta Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser- Dudy w CKPiDE w Iwano-FrankiwskuFoto: CKPiDE

- W sumie, dzięki żołnierzom ukraińskim udało się nam zorganizować nasz jubileusz 10-lecia. Dla naszego zespołu był to dzień pełen wzruszeń i emocji. Ale dla wielu osób to spotkanie w Stanisławowie było takim powrotem do normalności, tak słyszałam, że mówiono w kuluarach. Mówiono też, że w czasie wojennym udało nam się zachować duch i spokój - mówi Maria Osidacz.

- Nie chcieliśmy robić czegoś hucznego, nawet nie chcieliśmy nazywać tego jubileuszem, ale raczej spotkaniem podsumowującym te 10 lat naszej pracy. To było spotkanie przyjaciół. Pamiętaliśmy o tym i mieliśmy wśród gości wolontariuszy wojennych, z którymi obecnie współpracujemy. Więc pamiętaliśmy o wojnie, ale też cieszyliśmy się ze spotkania przyjaciół. I to było piękne, że udało się nam to zrobić – opowiada Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie.


Więcej o jubileuszu 10-lecia Centrum, działalności i planach na przyszłość w rozmowie z Marią Osidacz, dyrektor CKPiDE. Rozmawiał Eugeniusz Sało.

W Dniu Pamięci Ofiar Represji minister kultury Ukrainy i konsul RP złożyli kwiaty na polskim cmentarzu w Bykowni

21.05.2023 16:34
W Dniu Pamięci Ofiar Represji politycznych minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko i konsul RP w Kijowie Jacek Gocłowski złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar komunizmu w podkijowskiej Bykowni, gdzie pochowani są m.in. Polacy z listy katyńskiej, zamordowani przez sowieckie służby w 1940 roku. 

Polska literatura, muzyka i kuchnia w Centrum Ukraińskim w Wilnie

27.05.2023 18:21
Ukraińcy mieszkający na Litwie mogli poznać polską literaturę, muzykę oraz kuchnię. W Centrum Ukraińskim w Wilnie zorganizowano dziś Dzień Polski.

Uroczystości polonijne w Belfaście. Polacy gromadzą się wokół pamiątek wspólnej historii

29.05.2023 14:22
W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tys. Polaków i mimo że jest to młoda Polonia, to od 2004 r. stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu.