Redakcja Polska

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

23.05.2024 12:27
Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.
Audio
  • Z Ewą Petrykiewicz, dyrektor Niepublicznego Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie znanego jako Liceum Polonijne, oraz Agnieszką Wieszczycką-Bromską, dyrektor Fundacji dla Polonii prowadzącej liceum, rozmawia Halina Ostas
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Stokkete.

– Należy pomagać potrzebującym Polakom. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy do czynienia z tak skomplikowaną sytuacją na Ukrainie. I my to robimy. Tworzymy dla tej młodzieży drugi dom, polski dom – mówi Ewa Petrykiewicz, dyrektorka Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie.

- Mamy obowiązki wobec Polaków na Wschodzie i w naszym interesie jest dbać o ich edukację, zapraszać ich do Polski, pomagać i kształcić - dodaje Agnieszka Wieszczycka-Bromska, dyrektorka Fundacji dla Polonii, prowadzącej liceum.


Posłuchaj
16:53 Liceum Polonijne całość.mp3 Z Ewą Petrykiewicz, dyrektor Niepublicznego Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie znanego jako Liceum Polonijne, oraz Agnieszką Wieszczycką-Bromską, dyrektor Fundacji dla Polonii prowadzącej liceum, rozmawia Halina Ostas

 

Po ich polskości pozostały często jedynie strzępki rodzinnych historii, pojedyncze pamiątki, słowa po polsku. Dlaczego chcą uczyć się w Polsce? - Szukają lepszego życia, drogi do europejskiej cywilizacji. Ale też spełnienia obietnic złożonych rodzinie, pójścia za historią i tradycją, której wierni byli ich przodkowie – zauważa Ewa Petrykiewicz. 

Ponad 200 uczniów z wielu krajów

Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się ponad dwustu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce. 

Od kilku lat poza klasami licealnymi w szkole działa także podstawówka, mniejsza, przyjmująca często młodsze rodzeństwo uczniów i dzieci pracowników pochodzących spoza Polski.

Niepubliczne Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, znane jako Liceum Polonijne Niepubliczne Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, znane jako Liceum Polonijne

Placówka jest wielokulturowa. - Spotykamy się z wieloma kulturami, czasami ta młodzież musi się między sobą dotrzeć, zrozumieć różnice jakie są między ich krajami. W końcu stają się braćmi i siostrami. Wzajemnie sobie pomagają, wspólnie odrabiają lekcje, bawią się, ćwiczą. To jest spotkanie wielu kultur i religii, ale są w stanie znaleźć wspólny język - mówi Agnieszka Wieszczycka-Bromska.

Nauka tolerancji

Szkoła uczy tolerancji. 11. listopada obchodzony jest Dzień Polski, kiedy opowiadają występami o polskości. Ale jest i Dzień Narodów, kiedy grupy z poszczególnych krajów demonstrują folklor, obyczaje, kulturę swojej drugiej ojczyzny. 

Tolerancja dotyczy także sfery religijnej. Poza katolikami są tu prawosławni, zdarzają się też protestanci. Do katolickich wartości odnoszą z szacunkiem, ale nikt im niczego nie narzuca.

Kierowanie szkołą wymaga ekwilibrystyki finansowej. Pieniędzy zawsze brakuje. Dyrektor Ewa Petrykiewicz nigdy się nie poddała. Założyła Fundację dla Polonii, żeby sprawniej pozyskiwać środki na funkcjonowanie szkoły, która jest w tej chwili organem prowadzącym szkołę, a ona jej prezesuje. 

Księga Jubileuszowa Niepublicznego Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie Księga Jubileuszowa Niepublicznego Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie

Marzenie o własnym miejscu

Marzeniem dyrekcji szkoły jest, żeby placówka miała własna siedzibę. - Po raz pierwszy od wielu lat pojawiła się taka okoliczność, że możemy zakupić działkę, nawet z dwoma budynkami, które mogłyby już być przystosowane na potrzeby internatu, z odpowiednim terenem na postawienie budynku szkolnego, w nowoczesnej formule szkoły modułowej. To jest o wiele tańsze niż postawienie gmachu szkolnego. Koszt tej działki jaki musielibyśmy ponieść to jest 10 milionów złotych. Niebywała kwota dla nas. Oczywiście myślimy o pozyskaniu kredytu, ale musimy też mieć własne środki - mówi Ewa Petrykiewicz.

- Dlatego chcielibyśmy zaapelować o nabywanie tzw. cegiełek, o pomoc osób fizycznych, firm, przedsiębiorców, filantropów, którzy wsparliby darowizną zakup tej działki. Naszą cegiełką jest biuletyn szkolny, który nie tylko opowiada o szkole, ale promuje polską kulturę. Chcemy go rozpropagować także wśród Polonii zachodnioeuropejskiej, w Stanach Zjednoczonych i Australii. W biuletynie będziemy pisać o naszych darczyńcach, wszystkich tych, którzy wykupili cegiełki na zakup działki. Chcemy w ten sposób im podziękować - mówi dyrektor Ewa Petrykiewicz.

Przyłączmy się do tego apelu. Pomóżmy zbudować nowoczesną placówkę kształcącą polską młodzież ze Wschodu. Jesteśmy to winni młodym ludziom, których przodkowie znaleźli się poza granicami kraju, nie z własnej woli, lecz na skutek wywózek na Wschód lub zmiany granic Polski.

Z Ewą Petrykiewicz, dyrektor Niepublicznego Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, oraz Agnieszką Wieszczycką-Bromską, dyrektor Fundacji dla Polonii, prowadzącej liceum, rozmawia Halina Ostas. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

NAWA przyjmuje zgłoszenia do programu "Promocja języka polskiego"

08.05.2024 17:14
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyjmuje do 31 lipca zgłoszenia do programu "Promocja języka polskiego". Polskie uczelnie i instytucje naukowe będą miały do wykorzystania 2 mln 300  tys. zł.

Przed nami XXII Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii

12.05.2024 09:00
Fundacja Polonia zaprasza do udziału w XXII edycji Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która odbędzie się w dniach 28–30 czerwca 2024 roku w Warszawie i na Mazowszu. Współorganizatorem konferencji jest Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który był gościem Polskiego Radia dla Zagranicy.

"Jesteśmy z was dumni". Marszałek Senatu spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych

19.05.2024 13:16
- Nie jesteście tylko nauczycielami, tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie; jesteśmy z was dumni - powiedziała w sobotę we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na spotkaniu z polonijnymi nauczycielami.