Redakcja Polska

Przed nami XXII Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii

12.05.2024 09:00
Fundacja Polonia zaprasza do udziału w XXII edycji Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która odbędzie się w dniach 28–30 czerwca 2024 roku w Warszawie i na Mazowszu. Współorganizatorem konferencji jest Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który był gościem Polskiego Radia dla Zagranicy.
Audio
  • Z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego, współorganizatorem XXII Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Marszałek Adam Struzik w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Marszałek Adam Struzik w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Halina Ostas/PRdZ

Tegoroczna konferencja ma być poświęcona zmianom w sposobach wytwarzania i dystrybucji towarów. Panele dyskusyjne i spotkania będą się skupiać wokół trzech głównych zagadnień: „Postęp naukowy – jak go wykorzystać w praktyce”, „Nowe formy sprzedaży” i „Współdziałanie w odbudowie Ukrainy”.

Dlaczego Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego włącza się w organizację konferencji? Marszałek Adam Struzik wyjaśnia, że jest co najmniej kilka powodów, pierwszy z nich to fakt, że od wielu lat wspiera środowiska polonijne. Jako były senator i marszałek Senatu RP bardzo czynnie pomagał Polakom za granicą. Między innymi przyczynił się do powstania Domu Polskiego w Wilnie. - Już wówczas patronowałem wielu polonijnym wydarzeniom i starałem się pomóc środowiskom polonijnym. To pierwszy powód - mówi marszałek Adam Struzik.

- Drugi powód jest taki, że wpisuje się to w naszą linię promocji województwa mazowieckiego, promocji inwestycji, których Mazowsze jest głównym celem. Mamy najwięcej firm z kapitałem zagranicznym, w tym kapitałem polonijnym. Uważam, że każde takie działanie skierowane do środowisk emocjonalnie związanych z Polską, z Mazowszem jest ważne i daje też efekt w postaci informacji zwrotnej, jaka jest pozycja Mazowsza w polskiej gospodarce. A trzeci powód jest taki, że mamy szeroko rozwinięty ruch turystyczny, a Mazowsze ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, jedną z najlepszych baz hotelowych w Polsce. Bliskość portów lotniczych i szlaków komunikacyjnych sprawia, że chętni widzimy na Mazowszu uczestników XXII Światowej Konferencji Gospodarczej, którzy chcieliby zainwestować na Mazowszu - dodaje marszałek Adam Struzik.

Współorganizatorem konferencji jest Fundacja Polonia, która została powołana w 1989 roku na Zamku Królewskim w Warszawie z inicjatywy kilkudziesięciu przedstawicieli Polonii, zamieszkałych w kilkunastu krajach świata oraz krajowe i zagraniczne osoby prawne.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji proszone są o kontakt e-mailowy: biuro@fundacjapolonia.pl.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz z Adamem Struzikiem, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego.

Młodzi Polacy w konkursie dla najlepszych innowatorów na świecie w Los Angeles

09.05.2024 15:56
Czworo Polaków weźmie w Los Angeles udział w najważniejszym międzynarodowym konkursie dla młodych innowatorów z całego świata - Regeneron ISEF. Nagrodami są stypendia o łącznej wartości 100 tysięcy dolarów i szansa na studiowanie w najlepszych amerykańskich uczelniach.

Radosław Sikorski: Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina

10.05.2024 17:15
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina. Szef polskiej dyplomacji złożył wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się między innymi z dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Michaelem Carpenterem. 

Departament Stanu USA potwierdza: Polska zaatakowana przez hakerów powiązanych z Rosją

11.05.2024 08:30
NASK poinformowała, że w tym tygodniu zaobserwowano szeroko zakrojoną kampanię szkodliwego oprogramowania wymierzoną w polskie instytucje rządowe.

220 rowerzystów na pograniczu litewsko-polskim uczciło 20. rocznicę wstąpienia Litwy do Unii Europejskiej

11.05.2024 15:30
Wśród nich byli pracownicy służb granicznych oraz pracownicy konsulatu litewskiego w Sejnach. Litwa, podobnie jak Polska i pozostałe dwa kraje bałtyckie, weszła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku