X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lato z filmami o wybitnych wileńskich fotografach

23.07.2019 16:00
Instytut Polski w Wilnie, Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa oraz TVP3 Gdańsk zapraszają na dwa letnie seanse filmów dokumentalnych Andrzeja Ciecierskiego o Stanisławie Filibercie Fleurym oraz Bolesławie i Edmundzie Zdanowskich.
Audio
  • W Wilnie seanse filmów dokumentalnych Andrzeja Ciecierskiego o Stanisławie Filibercie Fleurym oraz Bolesławie i Edmundzie Zdanowskich. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Fer Gregory

Film "Mistrz scen rodzajowych" jest pierwszą filmową próbą ukazania życia i dorobku Stanisława Filiberta Fleury, prekursora sztuki fotograficznej, jednego z najwybitniejszych wileńskich fotografów przełomu XIX i XX w. Jego najlepsze fotografie powstały nie w studiu, w którym portrety rodzinne zamawiał wówczas każdy szanujący się wilnianin, lecz podczas wędrówek po mieście i jego okolicach.

Właśnie miasto, jego ulice i sceny codziennego miejskiego życia najbardziej interesowały artystę. Unikalne fotografie Fleury’ego przenoszą nas w czasie i pozwalają lepiej poznać ówczesne Wilno. 

Z kolei film dokumentalny Andrzeja Ciecierskiego "Fotgrafowie" opowiada o małżeństwie Bolesławy (Boleslova Talatt-Kelpšaitė, 1908-1982) i Edmunda (1905-1984) Zdanowskich, przedstawicielach słynnej wileńskiej szkoły fotografii, znanych uczniach Jana Bułhaka oraz kontynuatorach stworzonego przez niego estetyki fotografiki. Od 1930 roku pracowali oni w jednym atelier fotograficznym, na początku należącym do Uniwersytetu Stefana Batorego, potem już we własnym zakładzie. Wspólnie podpisywali się pod swoimi zdjęciami. Zasłynęli, m.in. dokumentując powódź w Wilnie w 1931 roku. W październiku 1939 roku, kiedy Litwę zalały tłumy uchodźców – ludności cywilnej oraz internowanych żołnierzy polskich, a potem mieszkańcy Niemiec i Związku Radzieckiego, Zdanowscy podjęli się misji dokumentowania tego trudnego okresu na zamówienie Towarzystwa Pomocy Wileńszczyźnie. Ich fotografie są cennym źródłem wiedzy o socjalnych, społecznych i emocjonalno-psychologicznych aspektach życia uchodźców w Wilnie.  

Pokaz filmu "Mistrz scen rodzajowych" odbędzie się 24 lipca o godz. 17.30, pokaz filmu "Fotografowie. Bolesława i Edmund Zdanowscy" odbędzie się 7 sierpnia 2019 o godz. 17.30. Oba seanse odbędą się w sali kinowej Litewskiej Biblioteki Narodowej.

 Film w języku polskim z napisami litewskimi. Wstęp wolny. Jak zaznaczają organizatorzy, liczba miejsc na sali jest ograniczona (22 miejsca). Decyduje kolejność przyjścia na seans. 

Materiały prasowe Instytutu Polskiego w Wilnie

Kołomyja: wystawa fotografii ukazująca losy uciekinierów ze wschodu Ukrainy

23.07.2019 10:33
Wystawę fotograficzną "Nadzieja. Rodzina. Wspólnota", przybliżającą losy uciekinierów ze wschodu Ukrainy, m.in. z ogarniętego wojną Donbasu, otwarto w Narodowym Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia w Kołomyi - poinformowało biuro prasowe Caritas Polska.

Białoruś: warsztaty muzyczne Jana Pospieszalskiego

23.07.2019 12:06
W parafii franciszkańskiej w Iwieńcu pod Mińskiem rozpoczęły się warsztaty muzyczne dla katolickiej młodzieży z całej Białorusi. Spotkanie muzyczne już po raz 17. prowadzi Jan Pospieszalski wraz z grupą polskich muzyków i dyrygentów.