X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Konopacka i Walasiewicz wśród bohaterów wystawy "Znani nieznani. Polacy światu"

17.09.2020 14:00
Utytułowane lekkoatletki Halina Konopacka i Stanisława Walasiewicz znalazły się wśród bohaterów wystawy "Znani nieznani. Polacy światu". Poświęcona jest wybitnym osobom, które w różnych dziedzinach mają zasługi dla Polski i innych krajów.
Audio
  • Podczas uroczystości otwarcia prezes PKOl Andrzej Kraśnicki z dumą podkreślał, że do grona wybitnych Polaków dołączają także sportowcy (IAR)
  • Wystawa "Znani nieznani. Polacy światu" w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Relacja Haliny Ostas [posłuchaj]
Wernisaż wystawy Znani nieznani. Polacy światu, w Centrum Olimpijskim.
Wernisaż wystawy "Znani nieznani. Polacy światu", w Centrum Olimpijskim.PAP/Wojciech Olkuśnik

Uroczyste otwarcie wystawy, zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polski Komitet Olimpijski, nastąpiło w środę w Warszawie. - To wystawa poświęcona historii narodu polskiego, która kształtowała się nie tylko w kraju, ale także poprzez działanie Polonii na całym świecie. Sportowcy mieli w to duży wkład. W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wśród ambasadorów byli m.in. Halina Konopacka, Irena Szewińska i Janusz Kusociński - wyliczał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Postać Haliny Konopackiej, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w 1928 roku w rzucie dyskiem, została przybliżona za sprawą wystawy. Przypomniano, że odnosiła także sukcesy w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i wieloboju. Poza tym prowadziła działalność jednoczącą Polonię, a w 1939 roku brała udział w ewakuacji rezerw złota Banku Polskiego do Rumunii, ratując je przed nazistami. Sport polonijny wspierała Stanisława Walasiewicz - mistrzyni olimpijska z 1932 roku w biegu na 100 m, która cztery lata później - mimo kontuzji - wywalczyła srebro w tej samej konkurencji.

Posłuchaj
00:28 10632417_3.mp3 Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak, podkreślał, że wystawa przypomina o niezwykłych Polakach, którzy mogą stać się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń (IAR)

Wystawę poświęcono też pamięci m.in. Jerzego Waleriana Skolimowskiego. Poza mianem dwukrotnego medalisty igrzysk z 1932 roku w wioślarstwie (srebro w dwójce ze sternikiem, brąz w czwórce ze sternikiem) był także architektem i oficerem wywiadu wojskowego. Kompozytor Michał Spisak z kolei wygrał w 1955 roku międzynarodowy konkurs na Hymn Olimpijski, który rozbrzmiał rok później podczas otwarcia zimowych igrzysk w Cortina d'Ampezzo i letnich w Melbourne i Sztokholmie. Wspomniano również o łyżwiarzu szybkim i lekkoatlecie Leonie Jucewiczu, który w Brazylii założył klub sportowy "Polonia" oraz pływaku i piłkarzu Jerzym Iwanowie-Szajnowiczu, który był też agentem polskich i brytyjskich służb specjalnych oraz ma zasługi dla greckiego narodu.


Wystawa "Znani nieznani. Polacy światu" w Centrum Olimpijskim w Warszawie    Foto: PKOl Wystawa "Znani nieznani. Polacy światu" w Centrum Olimpijskim w Warszawie Foto: PKOl

Nie tylko sportowcy

Poza postaciami związanymi ze sportem "Znani nieznani. Polacy światu" przypomniano również osoby związane m.in. z medycyną i zoologią, architekturą, astronomią oraz sztuką.

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków poza granicami kraju Jan Dziedziczak zaznaczył, że działalność przedstawionych osób to realna praca na rzecz promowania Polski na świecie.

Jan Dziedziczak, podkreślał, że wystawa przypomina o niezwykłych Polakach, którzy mogą stać się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.

- Większość pozostaje jeszcze nieznana. (...) Sport jest znakomitą formą promocji, to też postawa odpowiedzialności. Mowa tu o sportowcach z najwyższej półki, jak i tych początkujących - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie, prof. Hanna Krajewska zwróciła uwagę na wyjątkowość przedstawionego w środę projektu.

- Rzadko która wystawa, o ile nie tylko ta, daje możliwość rozszerzenia zbioru. Chcieliśmy pokazać, jacy to są ludzie - podkreśliła. 

Wystawa została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Polskim Komitetem Olimpijskim. Można ją oglądać do 11 października.

PAP/dad

MSZ wydał książkę w hołdzie Polakom na Wschodzie

12.09.2020 16:00
"W poszukiwaniu polskości. Historia Kartą Polaka pisana"- to publikacja wydana w hołdzie naszym Rodakom, którzy przez dziesiątki lat kultywowali polskość poza granicami Ojczyzny. Książka została zaprezentowana w piątek przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polskie domy jadą do Grecji. Pomoc dla uchodźców na wyspie Lesbos

16.09.2020 14:35
Z Polski wyrusza pierwsza partia pomocy dla uchodźców na wyspie Lesbos. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przekaże 156 składanych domów. W ten sposób dach nad głową odzyska kilkaset osób, które straciły schronienie w ubiegłotygodniowym pożarze obozu Moria na greckiej wyspie.

We Lwowie uczczono pamięć Ryszarda Siwca

16.09.2020 15:47
Z okazji 52 rocznicy śmierci Ryszarda Siwca, we Lwowie odsłonięto tablicę poświęconą temu bohaterowi. Tablica powstała dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. W uroczystościach udział wzięli m. in. konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny Republiki Czeskiej Pavel Pešek i mer Lwowa Andrij Sadowyj.