X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. Gwiazdę żegnali przyjaciele i fani

10.04.2021 20:44
Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74 lat. Artystę żegnali dziś między innymi przyjaciele i wierni fani.
Audio
  • W Łodzi pożegnano legendę polskiej muzyki Krzysztofa Krawczyka. Pogrzeb miał charakter państwowy. Materiał Agaty Woźniak (IAR)
Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka na cmentarzu w Grotnikach pod Łodzią
Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka na cmentarzu w Grotnikach pod ŁodziąPAP/Grzegorz Michałowski

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka miał charakter państwowy. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pogrzebowa w archikatedrze łódzkiej, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta, województwa i rządu, w tym wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przy trumnie artysty czuwała warta honorowa.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią do archikatedry mogło wejść tylko kilkadziesiąt osób, fani Krzysztofa Krawczyka ustawili się więc wokół świątyni. Niektórzy z nich, by uczcić piosenkarza, przejechali setki kilometrów.

Śmierć, która poruszyła Polaków

Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej w homilii podkreślił, że śmierć Krzysztofa Krawczyka poruszyła całą Polskę. Jak mówił, Polacy docenili to, że artysta "dał całego siebie". Cytował wpisy z internetu, mówiące, że "żaden Sylwester i żadna impreza w gronie przyjaciół nie mogły się odbyć bez "Podróży parostatkiem w piękny rejs" i "skasowania kilku bryk"".

Nawiązując do słów piosenek artysty, hierarcha mówił, że Krzysztof Krawczyk "przemierzył cały świat od Las Vegas po Krym", teraz zaś "wyruszył parostatkiem w piękny rejs (...). Najpiękniejszy, bo wieczny". Antoni Długosz dodał, że w niebie Krzysztof Krawczyk dołączył do plejady wielkich polskich artystów . - Niemen, Wodecki, Klenczon, Jantar - razem stworzycie piękny chór - mówił hierarcha. Zapewnił, że choć będzie nam wszystkim artysty bardzo brakowało, jego muzyki nigdy nie zabraknie w naszych domach.

Kaznodzieja dodał, że Krzysztof Krawczyk był człowiekiem głęboko wierzącym. Podkreślił, że "od momentu swojego powrotu do Kościoła jego wiara była gorąca i żywa, a jego Pismo Święte mogłoby zawstydzić niejednego - w wielu miejscach jest pozakreślane i popisane, bo nie trzymał go na półce, ale czytał i żył słowami Ewangelii". Antoni Długosz dodał, że artysta modlił się przed każdym koncertem i wciąż dawał świadectwo, pomimo licznych przeciwności losu.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka biskup podkreślił, że takie dni przypominają o nieuchronności śmierci. Zwracając się do żałobników, przypomniał, że "śmierć jest częścią życia". - Choć nasze serca napełnia dziś ludzki smutek, to jako chrześcijanie jesteśmy pewni, że życie naszego przyjaciela Krzysztofa nie skończyło się, tylko zmieniło i zyskało wieczny wymiar (...). Dla ludzi wierzących w Chrystusa śmierć nie jest tragicznym końcem, ani zupełnym unicestwieniem - mówił Antoni Długosz. Hierarcha, podkreślił, że człowiek, który przez chrzest złączył się z Chrystusem, uczestniczy w Jego śmierci i zmartwychwstaniu.

Prezydent: miał głos, dzięki któremu świat nabierał barw

"Miał głos, dzięki któremu świat nabierał barw i wydawał się lepszy" - napisał w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych "polskiego Elvisa" prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że "trudno jednym tchem wymienić choćby najważniejsze utwory Krzysztofa Krawczyka".

W liście odczytanym przez doradcę prezydenta - Tadeusza Deszkiewicza - Andrzej Duda napisał, że "nigdy nie zapomnimy emocji i wzruszeń, których Krzysztof Krawczyk dostarczał nam swoją muzyką". "Nigdy nie zapomnimy jego silnego, charakterystycznego, tak bardzo polskiego głosu, trochę nostalgicznego, trochę zawadiackiego, przesyconego radością życia, a czasem refleksyjnego i podniosłego; głosu, dzięki któremu świat nabierał barw i wydawał się lepszy" - podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że muzyk zawsze podążał z duchem czasu, przekraczał muzyczne gatunki i był otwarty na nowe wyzwania. "Przez lata aktywności dowiódł, ze znakomita warsztatowo i dojrzała artystycznie muzyka popularna ma swoje miejsce w kulturze narodowej" - napisał Andrzej Duda.

"Mimo wielkiej sławy pozostał sobą"

Prezydent dodał, że artysta pozostawił po sobie setki wspaniałych nagrań i wiele miłych wspomnień, a także osobiste świadectwo optymizmu, hartu ducha oraz wiary w sens dobra, które ofiarowujemy innym". Przypomniał, że Krzysztof Krawczyk "mimo wielkiej sławy pozostał sobą, wiernym przyjacielem i kolegą, dobrym życzliwym sąsiadem, wrażliwym serdecznym człowiekiem".

Prezydent zapewnił, że "do spuścizny świętej pamięci Krzysztofa Krawczyka będziemy wracać".

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wykonywane przez Krzysztofa Krawczyka utwory wciąż zdobywają serca nowych słuchaczy. Łączyły i łączą całe pokolenia.

"Już same tytuły wywołują wspomnienia i uśmiech" - mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński, wspominając artystę. Dodał, że piosenki Krzysztofa Krawczyka "zapisały się na zawsze w historii muzyki rozrywkowej" i osobistych wspomnieniach wielu Polaków. - To chyba największe szczęście i satysfakcja dla twórcy, gdy ludzie uśmiechają się tak jak teraz na sam dźwięk tych tytułów, gdy automatycznie przypominamy sobie melodie tych utworów i chcielibyśmy je tutaj od razu panu Krzysztofowi zanucić - mówił wicepremier Piotr Gliński.

Nie, "żegnaj", lecz "do widzenia"

Były menedżer Krzysztofa Krawczyka, Andrzej Kosmala, który z wokalistą współpracował przez 47 lat jego kariery scenicznej, przekazał słowa pożegnania w imieniu małżonki artysty, Ewy. Prosiła go ona, by powiedział: "Nie, "żegnaj", lecz "do widzenia", bo cóż powiedzieć w takiej chwili? Niech pozostanie milczenie". - Ale po tobie Krzysiu nie pozostanie milczenie, pozostaną cudowne nagrania, wyśpiewane niepowtarzalnym głosem. Pan Bóg dał Ci talent, a Ty tego daru nie zmarnowałeś - mówił Andrzej Kosmala

Impresario zapowiedział, że przygoda z muzyką polskiego Elvisa się nie kończy, gdyż artysta zostawił po sobie materiał na trzy kolejne płyty. Poinformował, że chodzi między innymi o kolejne aranżacje utworów Leonarda Cohena oraz piosenkę, którą nagrał z synem. Przypomniał, że choć stan zdrowia artysty od roku pogarszał się, w sierpniu zdobył się on na to, żeby dokończyć płytę z piosenkami Johnnego Casha po polsku.

Andrzej Kosmala mówił też, że jest zdziwiony i mile zaskoczony poruszeniem po śmierci piosenkarza. Ocenił, że w ostatnich dniach zainteresowanie Krzysztofem Krawczykiem jest olbrzymie. Dodał, że - w związku z tym - widzi szansę zbudowania legendy artysty.

Impresario wyznał, że będzie mu brakowało rozmów z Krzysztofem Krawczykiem, które często prowadzili całymi wieczorami.

Był serdecznym człowiekiem

We wspomnieniach przyjaciele i artyści podkreślali, że Krzysztof Krawczyk połączył kilka pokoleń słuchaczy. Akcentowali także, że prywatnie był niezwykle serdecznym człowiekiem. We wspomnieniach często spontanicznie przywoływali teksty jego utworów.

Krzysztof Krawczyk - piosenkarz, kompozytor i gitarzysta - w latach 1963-1973 i 1976 był wokalistą zespołu Trubadurzy, a od 1973 artystą solowym. Ze sceną związany był pół wieku. Nagrał lub współtworzył ponad 100 płyt. Jego utwory regularnie trafiały na pierwsze miejsca list przebojów.

Jest autorem takich przebojów jak między innymi: "Parostatkiem w piękny rejs", "Chciałem być", "To co dał nam świat", "Mój przyjacielu", "Trudno tak", "Bo jesteś ty". O jego popularności świadczą liczne trasy koncertowe w Europie i na świecie oraz długa lista otrzymanych nagród i wyróżnień.

Był przyjacielem Polskiego Radia, wielokrotnie występował na koncertach w ramach trasy "Lata z Radiem" Jedynki.

W specjalnym kanale internetowym Polskie Radio prezentuje przegląd nagrań artysty.

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Krawczyk

Instytut Polski w Tel Awiwie z sukcesem promuje język polski w Izraelu

12.04.2021 11:00
Już od ponad dwudziestu lat Instytut Polski jest ważnym partnerem wiodących izraelskich instytucji kulturalnych. Inicjuje warsztaty, profesjonalne wycieczki i spotkania twórców izraelskich i polskich w celu prowadzenia dialogu międzykulturowego i zbliżenia obu społeczeństw.

Zajęto część mienia liderów Związku Polaków na Białorusi

10.04.2021 11:09
Białoruska Prokuratura Generalna nakazała zajęcie mienia działaczy polskiej mniejszości przetrzymywanych w areszcie. Ma to związek ze sprawą karną dotyczącą rzekomego "podżegania do nienawiści na tle narodowościowym".

Nauczycielki ze Smoleńska na mszy w Katyniu: łączy nas pamięć

10.04.2021 15:38
Polskę i Rosję łączy pamięć o Katyniu – powiedziały obecne na sobotnich uroczystościach w Katyniu nauczycielki Szkoły nr 8 w Smoleńsku. Uczniowie tej szkoły uczestniczą razem z młodzieżą z Polski w Marszach Pamięci w Katyniu.