Redakcja Polska

Projekcje polskich filmów w historycznym centrum Pragi

22.07.2022 11:16
Na leżakach i ze słuchawkami na uszach - ponad sto osób obejrzało w czwartek w Pradze "Idę" Pawła Pawlikowskiego. Nagrodzony Oscarem film otworzył cykl letnich seansów organizowany przez festiwal filmów środkowoeuropejskich 3Kino we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze.
Jeden z pokazów w Pradze
Jeden z pokazów w PradzeŹródło: Twitter/Polský institut v Praze @PLInst_Praha

W ramach cyklu zostaną zaprezentowane także trzy inne polskie filmy: "Ederly" Piotra Dumały oraz nagradzane etiudy fabularne "Dzień babci" Miłosza Sakowskiego i "Ameryka" Aleksandry Trepińskiej. Program dopełni krótkometrażowa czeska produkcja "Dotarli?" Terezy Pospiszilovej. Pokazy odbywają się na placu Mariackim w historycznym centrum Pragi. Potrwają do soboty.

Seanse pod gołym niebem wrócą jeszcze w sierpniu i we wrześniu. Sierpniowy cykl nawiąże do rocznicy inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Natomiast we wrześniu zostaną zaprezentowane najlepsze produkcje czeskich i polskich szkół filmowych, w tym kilka pełnometrażowych debiutów.


IAR/dad

Wkrótce rusza Festiwal Muzyczny „Sąsiedzi 2022" w Pradze

15.07.2022 11:54
W ramach Festiwalu Muzycznego „Sąsiedzi 2022", którego organizatorem jest wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych "Firlej", 20. lipca w Punctum - Krásovka w Pradze wystąpi wrocławski zespół Młyn i nowopowstały polsko-czeski projekt pod wodzą znanego czeskiego multiinstrumentalisty Petra Vrby, zespołu Młyn, oraz Martina Náběleka związanego z kolektywem Punktum.

Premiera książki "Chcieliśmy być wolni" rozpoczęła obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

20.07.2022 10:20
Premiera książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" zainaugurowała obchody 78. rocznicy rozpoczęcia walk o stolicę. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, i było próbą wyswobodzenia Warszawy spod okupacji niemieckiej przez żołnierzy Armii Krajowej.

W Białymstoku rozpoczęła się Podlaska Oktawa Kultur

21.07.2022 18:50
Potańcówką przy muzyce tradycyjnej w Białymstoku oraz koncertami zespołów folkowych w regionie - rozpoczął się w czwartek festiwal Podlaska Oktawa Kultur. Impreza potrwa do niedzieli; festiwalowe koncerty będą odbywać się w dziewięciu miastach w regionie.