Redakcja Polska

W Białymstoku rozpoczęła się Podlaska Oktawa Kultur

21.07.2022 18:50
Potańcówką przy muzyce tradycyjnej w Białymstoku oraz koncertami zespołów folkowych w regionie - rozpoczął się w czwartek festiwal Podlaska Oktawa Kultur. Impreza potrwa do niedzieli; festiwalowe koncerty będą odbywać się w dziewięciu miastach w regionie.
Zespół Dagadana
Zespół Dagadanadagadana.pl

Festiwal Podlaska Oktawa Kultur organizuje Podlaski Instytut Kultury; to jedna z największych imprez promujących muzykę folkową i folklorystyczną w tej części kraju. Nawiązuje do wielokulturowości regionu. Motywem przewodnim w tym roku będzie akcent ukraiński.

Festiwal rozpoczęły w czwartek po południu warsztaty tańców tradycyjnych i potańcówka przy muzyce folkowej w Białymstoku. Tancerzom przygrywać będzie Kapela Dejcie Pozór, Wowakin, Silska Muzyka z Ukrainy oraz Smetonos Usai z Litwy.

Natomiast w Suchowoli w czwartek wieczorem odbędzie się pierwszy koncert w ramach festiwalu, na którym wystąpi Alicja Grabowska z "Białostocki Projekt". To - jak pisze artystka - projekt łączący dwa muzyczne światy: przedwojennego kompozytora tanga Zygmunta Białostockiego i współczesnego.

Główna scena tradycyjnie stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku, gdzie będzie można usłyszeć wszystkie festiwalowe zespoły. W tym roku zaproszono 17 zespołów z kraju i zagranicy, m.in. z Ukrainy, Słowacji, Czarnogóry i Korei Południowej.

Koncerty w Białymstoku potrwają od piątku do niedzieli, natomiast w regionie - w ośmiu miastach - zaplanowano koncerty poszczególnych zespołów.

Będzie można posłuchać m.in. estońskiego Trad.Attack, polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana oraz Warszawskie Combo Taneczne. Organizatorzy zapowiadają, że jednym za najciekawszych koncertów będzie występ zespołu z Korei Południowej Ak Dan Gwang Chil.

W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty m.in. tańców litewskich, ukraińskich i zabaw i tańców śląskich. Odbędzie się też koncert dla dzieci.

Zaplanowano też transmisję koncertów online.


PAP/ho

Karta Polaka łatwiejsza do zdobycia. MSZ przygotowało specjalne rozporządzenie w tej sprawie

19.07.2022 09:19
Obywatele Ukrainy, a także Białorusi i Rosji przebywający w Polsce będą mogli składać wnioski o Kartę Polaka i odbierać ją w 16 urzędach wojewódzkich w Polsce. MSZ przygotowało specjalne rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w poniedziałek resort.

Premiera książki "Chcieliśmy być wolni" rozpoczęła obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

20.07.2022 10:20
Premiera książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" zainaugurowała obchody 78. rocznicy rozpoczęcia walk o stolicę. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, i było próbą wyswobodzenia Warszawy spod okupacji niemieckiej przez żołnierzy Armii Krajowej.

Polscy naukowcy nazwali starożytną skamielinę na cześć Wołodymyra Zełenskiego

21.07.2022 11:09
Pochodzący sprzed 150 milionów lat bezkręgowiec morski wykopany w Afryce przez zespół polskich naukowców otrzymał imię prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Był to rodzaj rozgwiazdy w kształcie pióra, która dziś występowałaby obficie na skalistym dnie od równika po bieguny. Stworzenie miało 10 długich ramion zakończonych ostrymi, przypominającymi macki pazurami, dzięki którym chwytało dno morskie.