Redakcja Polska

Ruszyła XXI edycja programu stypendialnego Gaude Polonia

26.07.2022 13:37
48 młodych twórców i artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech i Estonii odebrało dyplomy uczestnictwa w Programie Stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
  • Ruszyła XXI edycja programu stypendialnego Gaude Polonia - materiał Ewy Plisieckiej (posłuchaj)
Stypendyści programu Gaude Polonia
Stypendyści programu Gaude Polonia Foto: Piotr Romiszowski/NCK

W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się gala XXI edycji programu, który popularyzuje polską kulturę w Europie Środkowo – Wschodniej. W ramach stypendium uczestnicy otrzymują comiesięczną kwotę na realizację swojej pracy, a także zakwaterowanie i możliwość współpracy z najlepszymi polskimi naukowcami i artystami. Jak powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński od 2003 roku program wsparł wiele wspaniałych osób i jest wyrazem mecenatu dla naszych przyjaciół z regionu. W ciągu ponad 21 edycji stypendia otrzymało 864 osób, w tym 656 z Ukrainy. - Nie sposób nie wspomnieć, że ta edycja jest zdominowana przez kontekst tej straszliwej wojny, niczym nieuzasadnionej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także na cały cywilizowany świat – dodał szef resortu kultury.

Program Gaude Polonia jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. To program o charakterze elitarnym, który stanowi przepustkę do dalszej kariery artystycznej – mówił dyrektor Centrum Rafał Wiśniewski. Program ma różne wymiary - praktyczny, społeczny i kulturowy.

Obecny na gali ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz wyraził radość, że widzi swoich utalentowanych rodaków, którzy jego zdaniem są przyszłością Ukrainy. - To, że spotykamy się w tak szczególnym momencie napawa nas z jednej strony smutkiem, a z drugiej optymizmem, ponieważ kultura łączy nasze narody - podkreślił. Natomiast jedna ze stypendystek, ukraińska muzykolog Weronika Zinczenko zauważyła, że w czasie pracy nad projektami w ramach programu młodzi artyści mogą tworzyć nowe dzieła sztuki, a naukowcy odkrywać nowe fakty z historii sztuki, a także obalać historyczne fejki i walczyć z nimi. Dodała też, że dzięki programowi Gaude Polonia rodziny stypendystów znalazły schronienie w Polsce. W tym roku ze względu na toczącą się wojnę do Polski przyjechało 43 z 48 stypendystów. Pięciu stypendystów zostało na Ukrainie, żeby walczyć z wrogiem. - Oni walczą tam, a my walczymy tutaj na polu kultury. To bardzo trudna walka, ale razem ją wygramy – dodała Weronika Zinczenko.

IAR/PAP/ep

Prawie 800 tys. Ukraińców straciło dom. "Robimy wszystko, by mieli gdzie spędzić zimę"

25.07.2022 09:11
- Prawie 800 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych będzie potrzebowało mieszkań i robi się wszystko, aby zapewnić im miejsce do życia i spędzenia zimy - powiedziała wicepremier, minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk - informuje Ukrinform.

Jacht "I Love Poland" pierwszy na mecie regat w Helsinkach

25.07.2022 12:48
Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.

Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

25.07.2022 13:21
Powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy w niedzielę uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji poległych w 1944 roku, którą odprawił ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.