Redakcja Polska

W Krakowie rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”

29.08.2022 10:00
15 teatrów z Ukrainy, a także Polski i Węgier prezentuje swoje spektakle podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”, który będzie trwał od niedzieli do 5 września w Krakowie. Tegoroczne motto festiwalu brzmi: „Zdejmując maski”.
Audio
  • Rozmowa Ewy Plisieckiej z Nadią Moroz-Olszanską [posłuchaj]
Kultura dla Ukrainy
Kultura dla UkrainyFoto: www.gov.pl

Jak poinformowała dyrektor Festiwalu Nadiia Moroz-Olszanska, tegoroczna edycja - w związku z wojną w Ukrainie - została przeniesiona z kwietnia, miesiąca w którym tradycyjnie odbywała się impreza, na przełom sierpnia i września.

Dodała, że przygotowując się do tegorocznej edycji, organizatorzy planowali ją jako post-covidove wydarzenie, prezentujące ukraińską kulturę. „Jednak w związku z eskalacją wojny w Ukrainie chcemy pokazać publiczności ten kraj jako naród, który od setek lat walczy o swoją wolność, tożsamość i tradycję” - wskazała organizatorka.

„Zobaczymy przedstawienia ukraińskich teatrów, ukraińską kulturę, tę kulturę o którą teraz walczy ukraiński naród, tę tożsamość za którą stoją tysiące ukraińskich żołnierzy, miliony Ukraińców w Ukrainie i poza jej granicami” - podkreśliła Moroz-Olszanska.

Festiwal będzie gościć 15 teatrów z Ukrainy (w tym z Mariupola, Siewierodonecka, Sum, Charkowa, Winnicy, Połtawy) Polski oraz Węgier. Po spektaklach będą miały miejsce dyskusje z artystami.

Wśród zaproszonych teatrów są m.in. Kołomyjski Obwodowy Teatr Dramatyczny im. Iwana Ozarkiewicza, Winnicki Obwodowy Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczny i Dramatyczny im M.K. Sadowskiego, Sumski Narodowy Akademicki Teatr Dramatu i Komedii Muzycznej, Teatr Galaktika z Połtawy, Doniecki Akademicki Obwodowy Teatr Dramatyczny z Mariupola, Ługański Obwodowy Ukraiński Teatr Muzyczny i Dramatyczny, Chmielnicki Obwodowy Akademicki Teatr Muzyczny oraz Dramatyczny im. M. Staryckiego Teatr Wolodymyra Zawalniuka Przemienienie z Kijowa. Festiwalowe spektakle będą prezentowane na krakowskich scenach: Teatru Groteska, Teatru KTO, Teatru Zależnego i innych.

Jak podkreśliła dyrektor, zaproszone teatry reprezentują miasta, które dotknęła wojna. „Wojna tak naprawdę dotknęła w Ukrainie całego kraju i każdego obywatela. Przyjadę też teatry, które straciły swoje siedziby, straciły swoje budynki teatrów. Mimo ogromnych trudności, mimo konieczności ewakuacji do innych miast, oni będą uczestniczyć w festiwalu i to jest dla nas wielki zaszczyt” - powiedziała organizatorka.

W ramach wydarzenia, odbędzie się także zbiórka pieniędzy m.in. na zakup dwóch helikopterów medycznych, które zostaną przekazane dla ukraińskich wojskowych.

„Dla nas jest ważne, że festiwalowe wydarzenia i spektakle, które będą odbywać się na różnych scenach Krakowa będą wspierać tę pomoc, którą codziennie staramy się udzielać Ukrainie”' - zaznaczyła Moroz-Olszanska.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, zainicjowanym przez Fundację Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


PAP/ho

W Poznaniu premiera "Ireny", dramatu muzycznego o Irenie Sendlerowej

27.08.2022 16:00
W Teatrze Muzycznym w Poznaniu w sobotę odbędzie się premiera dramatu muzycznego "Irena", opowiadającego o Irenie Sendlerowej, pomagającej podczas okupacji niemieckiej Żydom. Spektakl wyreżyserował Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, a piosenki napisał Mark Campbell.

Rocznica powstania Związku Polaków w Niemczech. Prezydent Andrzej Duda: wyraz narodowej dumy

28.08.2022 08:40
"Sto lat temu, 27 sierpnia 2022 roku, tu, w Berlinie, utworzony został Związek Polaków w Niemczech. To jedno z ważniejszych wydarzeń w historii polskiej emigracji" - napisał w liście skierowanym do uczestników obchodów stulecia  Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) prezydent Andrzej Duda.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie pomaga chronić ukraińskie zabytki

29.08.2022 15:22
Od początku rosyjskiej inwazji centrum działające przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa koordynuje inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy i pomaga ludziom kultury.